Jak budou vypadat? Tuto otázku si kladou miliony lidí na celém světě v souvislosti se sobotní svatbou prince Harryho a Meghan Markle (36). Šaty i autor honosné róby jsou však do posledního momentu tajemstvím, tak nám nezbývá než čekat. Kdyby se Meghan nechala inspirovat šaty z proběhlých svateb, vedle by jistě nešlápla. Trendy se sice mění, ale návrhář se musí držet protokolu. A v jakých róbách se vdávaly budoucí královské novomanželky v minulosti?

Když se v roce 1947 vdávala královna Alžběta II., musela šetřit přídělové kupóny, aby měla z čeho zaplatit látku na šaty. Ty jsou dílem návrháře Normana Hartnella, který k jejich výrobě použil hedvábí, krystaly a 10 tisíc perel. Vlečku z paličkové krajky pak vytvořili ve slovenské obci Hodruša-Hámre.

Krásnou svatební róbou oscarové herečky a monacké kněžny Grace Kelly se prý inspirovala i sama Kate Middleton. Honosné šaty nechala půvabné Grace jako dar ušít jedna z amerických filmových společností. Jejich autorkou byla držitelka Oscara za nejlepší návrh kostýmu Helen Rose. K jejich výrobě bylo použito více než 300 metrů látek a stovky miniaturních perel.

Ikonickou róbou jsou i šaty princezny Diany. Ty pocházely z dílny návrhářů Davida a Elizabeth Emanuelových. Byly ušity z hedvábného taftu barvy slonovinové kosti. Zdobila je krajka a osm metrů dlouhá vlečka.

Nejočekávanější svatba desetiletí přilákala k televizním obrazovkám mnoho lidí, kteří byli zvědaví na to, jaké šaty vynese Kate Middleton. Ta oblékla róbu s krajkovými rukávy, rafinovaným výstřihem a nekonečně dlouhou vlečkou. Autorkou je vrchní návrhářka značky Alexander McQueen Sarah Burton.

Velmi krásnou róbu měla i švédská princezna Sofie. Její šaty ve třech odstínech bílé byly navržené Idou Sjöstedt a zdobila je krajka. Hlavním materiálem pro jejich výrobu bylo hedvábí.