Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Nejhorší obavy se naplnily! Útoky na Srí Lance byly pomstou za MASAKR V MEŠITĚ

Nejhorší obavy se naplnily! Útoky na Srí Lance byly pomstou za MASAKR V MEŠITĚ
Zdroj: extra.cz
+ Dalších 61 fotografií
odplata
Náměstek srílanského ministra obrany Ruwan Wijewardene oznámil, že 8 výbuchů v kostelech a hotelech na velikonoční neděli bylo aktem odplaty. Džihádisté se tímto způsobem pomstili za masakr, který 15. března rozpoutal Brenton Tarrant v mešitách na Novém Zélandu.

Deník The Guardian informoval o tom, že minimálně jeden ze strůjců výbuchů na Srí Lance, které dnešním dnem čítají 321 obětí, psal na sociální sítě po masakru v Christchurch nenávistný a extremistický obsah. Někteří tedy nepochybují o tom, že nedělní útoky na kostely a hotely byly pomstou za střelbu, během které Brenton Tarrant zavraždil v mešitách 50 muslimů.

Experti na terorismus na druhou stranu tvrdí, že příprava tak rozsáhlého útoku, jako byl ten na Srí Lance, může zabrat i měsíce. Útočníci by prý potřebovali vycvičit sebevražedné atentátníky a otestovat výbušný materiál.

Policie už v souvislosti s útoky zadržela 40 lidí. Na Srí Lance nyní probíhají první pohřby obětí, jejichž počet vystoupal na 321, z toho 38 cizinců.

Během masakru v Christchurch na Novém Zélandu postřílel Brenton Tarrant na 50 věřících, kteří se zrovna modlili v mešitách. Osmadvacetiletý muž se prohlašoval za hrdého rasistu a tvrdil, že Evropa nikdy nemůže patřit muslimům. Krutý útok natáčel a živě vysílal na internetu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy