Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Nejhorší města v Česku: Orlová s nulovou kvalitou života, v závěsu dycky Most

Nejhorší města v Česku: Orlová s nulovou kvalitou života, v závěsu dycky Most
Zdroj: wikipedia.org, repro ČT
+ Další 2 fotografie
žebříček
Špatně se v Česku žije v moravskoslezských a severočeských městech. Kvalita života se měří podle dostupnosti práce, bydlení, vzdělání, zdravotní péče a dalších ukazatelů. Vůbec nejhůř dopadlo město Orlová, u nějž se většina hodnot nepohnula z nuly. V závěsu jsou Karviná, Most, Litvínov a Vítkov. Žebříček každoročně sestavuje obcevdatech.cz.

Úroveň zdraví, životního prostředí, zdravotní péče, materiálních podmínek, množství služeb nebo mezilidské vztahy. Podle těchto kritérií se měří kvalita života v českých městech, z nichž nejhůř dopadla ta z Moravskoslezského a Ústeckého kraje.

Nulovou kvalitu života mají v třicetitisícovém městečku Orlová, které následuje Karviná. Z té chtěli komunisté vybudovat pátou metropoli pro 120 tisíc obyvatel. Ve druhém nejhorším městě Česka dnes žije něco málo přes 50 tisíc lidí. To se příliš nepovedlo.

Orlová s Karvinou se alespoň meziročně nepropadly, zato města Most (204. místo) a Litvínov (203. místo) si pohoršila o dvě příčky, Broumov (201. místo) o tři a Krnov (200. místo) dokonce o osm. Ale Vítkov (202. místo) se zase o dvě místa zvedl.

Vůbec nejdrsnější propad ale zaznamenal Železný Brod (125. místo), především kvůli hazardu, stěhování mladých a nezaměstnanosti. Město v Libereckém kraji také trpí nedostatkem dětských lékařů.

Nejlépe se lidem žije stále v Říčanech, beze změny zůstává i druhá příčka hlavního města Prahy. Následují Hustopeče, Černošice, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Brno, které na šestou příčku vyskočilo z loňské šestnácté. Moravská metropole si tak polepšila o deset pozic. Podívejte se do galerie na dvacet předních pozic a dvacet těch nejhorších.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy