Pro Zdeňka Trošku to letos budou nejtěžší Vánoce jeho života. Bude v tichosti vzpomínat na svou milovanou maminku Růženu, která je už bohužel s ním neoslaví. Zemřela ve věku 88 let a v Hošticích u Volyně proběhlo poslední rozloučení.

Růžena Trošková patřila mezi největší obdivovatele Troškovy tvorby. A když matka drží palce synovi a podporuje jej v jeho snech, je to asi to největší, co rodič může dospělému dítěti dát. Také si zahrála maličkou roli ve slavné komediální trilogii – hrála maminku doktora Káji, který se přijel dvořit Blaženě.

„Maminka je mou velkou kritičkou i přítelkyní. Je inteligentní, hodná, vstřícná a moudrá, taková žena do nepohody. Třeba když jsem s Petrem Markovem napsal Slunce, seno, jahody, tak jsem jí dal tehdy přečíst scénář. Maminka to dočetla, položila brýle na stůl a říká: No, taky jsi tam o nás všechno psát nemusel,“ vyprávěl vždy o své matce.

Růžena Trošková prožila poslední rok svého života v rehabilitační nemocnici ve Volyni. Právě tam po dlouhé nemoc zemřela. O úmrtí informoval mimo jiné deník Blesk.

Pohřeb byl pro Trošku velmi náročný. Podle starého křesťanského zvyku nechal před mší otevřenou rakev, pak se k matce sklonil a dal jí poslední pusu…

Na poslední rozloučení dorazilo asi 150 hostů. Mimo jiné se přišla rozloučit také vdova po Michalu Tučném (†48) paní Marta.