Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Nejemotivnější fotografie z 11. září: Kdo byl padající muž, který je symbolem osudných útoků

Děsivé události 11. září 2001.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
11. září

„Padající muž” je název jedné z nejznámějších fotografií, které byly pořízeny během útoku na Dvojčata v New Yorku. Dne 11. září 2021 je to přesně dvacet let od hrůzného dne, který mnoha nevinným lidem změnil nebo zcela ukončil život. Co se za fotografií padajícího muže skrývá a kdo byl onen nešťastník, který se stal symbolem tohoto nezapomenutelného teroristického útoku, při němž zemřelo více než dva tisíce lidí.

Snímek s názvem The Falling Man (Padající muž, pozn. red.) pořídil fotograf americké agentury Associated Press Richard Drew (74). Ten zachytil muže, který spadl z jednoho z nejvyšších pater severní věže Světového obchodního centra během teroristických útoků dne 11. září 2001. Původně měl jít fotit módní přehlídku, ale nakonec ho šéfredaktor přesměroval jinam - vyfotit hrůzy, které se dějí u Dvojčat.

Není jasné, za jakých okolností muž spadl. Jestli vyskočil kvůli ohni, který se rozšířil do budovy, nebo spadl omylem, když se snažil dostat do bezpečí. Fotografie byla pořízena v 9:41 hodin. Do současných dní ani není jisté, kdo onen muž vlastně byl. Jeho identifikaci ztížil hlavně fakt, že v budově po nárazu letadel zůstalo mnoho lidí uvězněných a mrtvých - mnoho těl se už nikdy nenašlo. Obecně se udává, že se může jednat buď o Norberta Hernandeze, cukráře v restauraci, která sídlila ve 106. patře, nebo o Jonathana Brileyho, původně třiačtyřicetiletého zvukaře pracujícího v téže budově.

Moment, který navždy změnil svět

Teroristické útoky z 11. září patří k těm nejhorším, které novodobý svět zažil. Náraz do budov nebo následný kouř a paniku na vlastní oči vidělo i několik Čechů. Mezi nimi třeba česká novinářka Veronika Bednářová (49). Právě ta v obsáhlém rozhovoru pro TN Live uvedla, že cítí vděk, že přežila a že se spolu s ostatními hlavně snažila pomoci přeživším. „Zdůraznila bych také obrovské hrdinství Newyorčanů. Skutečně pomáhali a myslím, že všichni tito obyčejní lidé zareagovali na tragédii nesmírně statečně,” prozradila.

Během tragických útoků na Dvojčata bylo bezprostředně v letadlech zabito 265 lidí, ve Světovém obchodním centru a jeho okolí 2606 a v Pentagonu, kam také jedno z unesených letadel narazilo, zemřelo 125 lidí. Útoky tak zůstávají nejsmrtelnějším teroristickým činem ve světové historii.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy