Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Nejdrsnější kampaň? K očkování vyzývají už i hrobaři, docházejí místa pro rakve

Koronavirus: V Polsku vyzývají hrobaři k očkování, nemají kam pohřbívat mrtvé
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

V Polsku v roce 2021 - poprvé od konce války - zemřelo více než půl milionu lidí, což je o 100.000 více než v letech před pandemií. To, co je vidět na grafech, potvrzují hrobaři. Rodiny na pochování svých blízkých čekají dokonce až tři týdny, uvádí na svém webu televize TVN 24. Covidová epidemie nyní sílí i v Česku. Ve středu přibylo 7377 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně tento týden, ale o 1200 více než minulou středu. Denní nárůsty nakažených se tak v mezitýdenním srovnání zvyšují tři dny v řadě. 

Čerstvé hroby, plné hřbitovy a přetížené pohřební služby - tak vypadá pandemie. Ohromnou měrou, a to i v osobním měřítku. "Vrací se pán, kterého si ještě pamatujeme. Pohřbil otce a o tři týdny později přichází pohřbít matku," říká Tytus Sworobowicz z pohřebnictví v Gdaňsku.

Čím více je v Polsku úmrtí, tím delší bývá čekání na pohřeb. "Termíny se prodloužily a nyní sahají ke dvěma týdnům," říká Zbigniew Baran z pohřebnictví v Krakově. "Pohřebnictví si začínají zvykat. Zní to hloupě, ale musí si zvyknout, že úmrtí je rozhodně více, než kolik jich bývalo v dřívějších letech," vysvětluje předseda pohřebnického sdružení Krzysztof Wolicki.

Tři týdny čekání na pohřeb

Před pandemií se v Polsku počet úmrtí každým rokem pohyboval okolo 400.000 - bylo tomu tak mimo jiné v letech 2017, 2018 a 2019. Změna přišla v roce 2020, kdy na jaře dorazila pandemie covidu-19. Ale opravdu dramatické údaje přinesl loňský rok, který už byl celý ve znamení pandemie. "Během posledních deseti let u nás z roku na rok umíralo o jedno procento více lidí. V roce 2021 zemřelo o 28 procent více Poláků," říká analytik Lukasz Pietrzak.

Statistiky se shodují s čísly, která si pohřebnictví zaznamenávají pro vlastní potřebu. "Oproti roku 2019 vzrostl roční počet pohřbů o asi 30 procent," říká Tomasz Kloze z pohřebnictví v Pabianicích. Způsobuje to, že pozůstalí prožívají těžké chvíle dvakrát. "Čekat tři týdny (na pohřeb), což není vzácné, je těžké," připouští Sworobowicz z gdaňského pohřebnictví.

Každý čtvrtý nebožtík onemocněl covidem-19, ukazují údaje z nejhorších týdnů loňského roku, kdy každý týden umíralo okolo 12.000 až 13.000 lidí, z toho dvě až tři tisícovky nakažených koronavirem. "Od počátku pandemie máme více než 200.000 úmrtí navíc," objasňuje analytik Pietrzak. Proto k očkování vybízejí dokonce i pohřebnictví. "Očkujte se, protože na hřbitovech není místo," apeluje Zbigniew Baran z krakovského pohřebnictví Karawan.

Epidemie v Česku opět sílí

Koronavirová epidemie se po Vánocích zhoršuje i v Česku. Ve středu přibylo 7377 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně tento týden, ale o 1200 více než minulou středu. Denní nárůsty nakažených se tak v mezitýdenním srovnání zvyšují tři dny v řadě. V nemocnicích je s nákazou 2714 pacientů, z toho 482 v těžkém stavu. Incidence v poslední době roste. Na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 380 nakažených, o 12 více než ve středu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

S covidem-19 dosud v ČR zemřelo 36.449 lidí. Zatímco v první polovině prosince umíralo s nákazou více než 100 lidí denně, v poslední době jsou počty obětí nižší. V pondělí bylo 61 úmrtí, v úterý 51 a ve středu 20. Údaje ministerstva zdravotnictví z posledních dní se ale obvykle při dalších aktualizacích zvýší. Podobné je to i s počty hospitalizovaných. Nemocnice totiž většinou dohlašují mnoho pacientů zpětně.

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy