Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Nejdepresivnější den v roce je tady: Blue Monday může být zrádné

Zdroj: pixabay
+ Další fotografie
Modré pondělí
Třetí pondělí v roce, anglicky označované jako Blue Monday, bývá často označováno za nejdepresivnější den v roce. Ačkoli vědci tuto fámu vyvrátili, řada lidí je přesvědčena, že v Modré (smutné) pondělí se jim můžou vyplnit ty nejhorší noční můry. Můžeme se proti tomu nějak bránit?

Ještě nedávno jsme nakupovali vánoční dárky, bujaře oslavovali vstup do nového roku a náhle je tady třetí týden v lednu a podle Angličanů je to nejdepresivnější den v roce. Kombinace povánočního shonu, pochmurného počasí a dlouhého čekání na léto může v některých lidech vyvolávat depresivní náladu.

Vznik

Blue Monday vzniklo ve Velké Británii a jednalo se pouze o marketingový tah. Poprvé s nejdepresivnějším dnem v roce přišel psycholog Cliff Arnall, který Modré pondělí vypočítal na zakázku pro cestovní kancelář Sky Travel.

V roce 2005 se rozhodli nějak hnout s každoročním poklesem zákazníků v průběhu ledna. Proto si najali Arnalla, který podle smyšleného vzorce vypočítal, který den je ten nejhorší. Lidi pak lákali, že je lepší strávit Blue Monday někde v teplíčku u moře.

Nesmysl, kterému lidé věří

Ačkoli bylo dokázáno, že Blue Monday je smyšlené, lidé tomu nadále věří. I sám Arnall později prohlásil, že šlo o podvod. S Modrým pondělím je to podobné jako třeba s pátkem třináctého. Pokud na to lidé věří, automaticky pak očekávají, že přijde něco špatného.

„Magické myšlení nám může přinášet úzkosti a vyvolávat vyhýbavé chování. Pokud totiž věříme v Modré pondělí nebo pátek třináctého, tak si už preventivně na tento den neplánujeme schůzky či zkoušky, protože jsme přesvědčeni, že by všechno dopadlo špatně. Pouze na základě konkrétního data si předem vytváříme katastrofické scénáře a topíme se v záplavě vlastní pověrčivosti.“ uvedla psycholožka Natálie Schwab Figusch.

Související články

Další články