Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Nejdelší zatmění Měsíce za celé 21. století se blíží: Víme, kdy k němu dojde!

Zatmění měsíce můžeme v ČR spatřit po 3 letech.
Zdroj: archiv
Letošní zatmění Měsíce je asi nejočekávanější vůbec. Bude totiž nejdelší za celé jedenadvacáté století. Hledět na něj budeme moci téměř dvě hodiny a půjde o první zatmění, které budeme moci spatřit po třech letech v České republice.

Mezi 27. červencem a 28. červencem dojde na nebi k úplné zatmění Měsíce. Spatříte ho z pátku na sobotu s tím, že podstatnou část ale uvidíte v pátek večer. O výjimečný nebeský úkaz se jedná i proto, že je pro nás v České republice viditelný po třech letech.

Rozpis, kdy můžete zatmění spatřit.

Právě v ČR uvidíme Měsíc poměrně hodně tmavý, a to kvůli průchodu Měsíce geometrickým středem zemského stínu. Další zajímavostí je, že Měsíc bude ponořen v zemském stínu 1 hodinu 43 minut, což je nejdelší zatmění 21. století. Naposled jsme obdobné „středové“ zatmění mohli vidět v červnu v roce 2011 a uvidíme ještě v červnu v roce 2029.

Po lunárním zatmění se Měsíc zbarví do ruda. Astronomové tvrdí, že je to způsobeno pronikáním paprsků skrze zemskou atmosféru.

Související články

Další články