Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nejdelší cyklistický maratón ve střední Evropě letos vede na Slovensko

Nejdelší cyklistický maratón ve střední Evropě letos vede na Slovensko
Zdroj: facebook.com
Unikátní projekt Handy cyklo maraton, nejdelší cyklistický maraton ve střední Evropě, letos zavede sportovce na Slovensko. Jízda, kterou založil handicapovaný sportovec Heřman Volf, předseda neziskové organizace Cesta za snem, letos nese jméno firmy Metrostav a odstartuje 2. srpna 2016 z Pražského hradu. Vede všemi čtrnácti kraji České republiky a účastníci dojedou až na Slovensko, kde se na Bratislavském hradě obrátí a vyrazí zpět směr Praha.

Handy cyklo maraton Volf založil v roce 2013 a jedná se o benefiční cyklomaraton smíšených týmů zdravých i handicapovaných cyklistů. Trasu dlouhou 2222 km musí družstva štafetovým systémem zdolat v limitu 111 hodin. Jede se tedy non-stop, ve dne i v noci, čtyři až pět dní. V roce 2015 se projektu zúčastnilo více než třicet týmů, téměř dvě stě padesát cyklistů

Týmy tvoří společně zdraví a handicapovaní cyklisté. "Jezdí s námi vozíčkáři, amputáři, ale také nevidomí na tandemových kolech, neslyšící, lidé s dětskou mozkovou obrnou. Chceme lidem ukázat, že týmová spolupráce mezi zdravými a handicapovanými je možná a není to v podstatě nic složitého. Stačí jen chtít, postavit družstvo a vyrazit. Závod jako takový je hezký nástroj pro integraci lidí do společnosti formou sportu, zábavy, nových zážitků. Nejde o to, být první v cíli, i když se samozřejmě závodí. Mnohem důležitější je šíření myšlenky, že v tom všichni jedeme společně," říká Volf, který se jako ředitel závodu každý rok sám staví na start s týmem přátel.

Spolupráce se stavební firmou Metrostav vznikla tak, že se její zaměstnanci zúčastnili Handy cyklo maratonu již v roce 2015. Ke generálnímu partnerství Metrostav přivedla dlouhodobá angažovanost v oblasti filantropie a sociální odpovědnosti.

Firma je navíc zakládajícím členem platformy Byznys pro společnost a za podporu potřebných lidí získala již řadu ocenění. "Jsme moc rádi, že se jedná o tradiční českou společnost s dlouhou historií. Velmi mile nás také překvapil přístup vedení Metrostavu v čele s jeho prezidentem Jiřím Bělohlavem Od prvních jednání cítíme chuť se v projektu maratónu realizovat a hledat nové možnosti, jak závod posunout zase o kus dál," komentuje Volf spolupráci s největší tuzemskou stavební firmou.

Jemu změnil v roce 2006 život těžký úraz na lyžích, který ho připoutal na invalidní vozík. Od dětství přitom plaval, věnoval se atletice a lyžoval. "Neuměl jsem si představit, co budu dělat, když jsem byl zvyklý denně sportovat, pracovat, hrát si s dětmi. Zkrátka žít naplno," vzpomíná dnes padesátiletý Volf. Nechtěl si připustit, že by se "jen" naučil žít na vozíku. Chtěl znovu sportovat.

Na lyže se vrátil přesně rok a den po úrazu. Nyní nejvíc jezdí na upraveném kole s ručním pohonem pro zdravotně handicapované. Každý rok na něm s kamarády podniká velkou cestu a snaží se svým výkonem motivovat i ostatní.

Před pěti lety ujel během dvaceti dnů téměř patnáct set kilometrů do Vatikánu, kde se setkal s papežem Benediktem XVI. Přivezl mu poselství naděje českých vozíčkářů. Každý den ujel pomocí svých silných paží téměř sto kilometrů, zdolal i Alpy. Svůj výkon ale nepovažuje za obdivuhodný. "Měli jsme prostě cíl. Beznaději nepropadáme nikdy, to bychom nikam nedojeli," dodává Volf.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy