Nejčastější mýty o ruletě: Je to hra milionářů, kde (ne)platí zákon velkých čísel?
Majestátní, nablýskaná a opředená mnoha mýty, taková je ruleta. Hazardní hra, která vznikla v Paříži v roce 1796, a možná proto ji někteří považují za kratochvíli pro aristokraty a milionáře. Jiní zase věří, že je možné ji přechytračit strategií a matematikou. Je na tom něco pravdy? No, jak se to vezme…
Mýtus 1: Ruleta vybírá čísla 100% náhodně
Z historie víme, že záměrem vynálezce rulety Blaise Pascala bylo vyrobit generátor náhodných čísel. A skutečně, na papíře a za ideálních podmínek tak opravdu funguje. V praxi na každém kusu rulety ovšem padají některá čísla přece jen častěji, než jak předurčuje statistika, byť opravdu nepatrně. Můžou za to detaily, jako jsou nedokonalosti při výrobě, sklon podlahy, vliv teploty a vlhkosti v místnosti a podobně.
Některá kamenná kasina své rulety proto hlídají a pravidelně mění jednotlivé součástky, jako je hrací kulička, zrychlují a zpomalují kuličku i otáčení kola a podobně. Tak aby i tu nejnepatrnější nerovnováhu a existenci „horkých čísel“ eliminovali. U rulety v online kasinech řízené počítačovým programem se ovšem můžete spolehnout na to, že padlá čísla skutečně náhodná budou.
Mýtus 2: Ruleta se dá porazit matematikou
Možná to pro vás bude špatná zpráva, ale někdo vám to prozradit musel: Zaručený způsob, jak porazit ruletu, neexistuje. Nejznámější ruletovou strategii Martingale, tedy zdvojnásobování sázek po prohře, vám rozbije na prvočinitele každý, kdo aspoň trochu rozumí matematice a statistice. A podobně dopadnou i ostatní systémy, zejména když je podrobíte důkladnému testování.
Herní strategie je zábavné vyzkoušet, ale nic naplat, zázračná není ani Fibonacciho posloupnost nebo třeba systém Parlay přezdívaný Martingale naruby. Z prostého důvodu. Nakonec vždycky přijde smolná série, ze které se už nevylížete. Buď proto, že už nemáte peníze na poslední pokus o záchranu, nebo proto, že byste museli vsadit víc, než je maximální povolená sázka.
Mýtus 3: Příště už to musí padnout, to je statistika!
Pokud na ruletě už dlouho nějaké číslo nepadlo, vůbec to neznamená, že z matematického hlediska teď už padnout musí. Takhle „zákon velkých čísel“ nefunguje. Šance na padnutí konkrétního čísla je před každým kolem stejná. Padla za sebou dvakrát šestka? Třetí šestka v řadě padne s tou samou pravděpodobností jako sedmička, třináctka nebo nula.
Víte, že… Když už jsme u těch šestek, součet všech 36 čísel na ruletě je přesně 666, ďáblovo číslo podle Bible! Proto se také ruletě někdy říká ďábelská hra.
Mýtus 4: Ruleta je hra pro milionáře
Za snobskou image rulety nejspíš můžou ikonické filmy jako Casablanca, Diamanty jsou věčné nebo Neslušný návrh. Pravdou ale je, že ruletu mívají i v úplně obyčejných kasinech, kde se nechodí ve fraku, nepotkáte tam arabské šejky ani agenty MI6. A protože máme 21. století, zahrát si ji můžete i online, třeba na Sazka Hrách.
Na hraní rulety nepotřebujete mít ani naditou peněženku. Naopak. Na jednu hru v online kasinu vám stačí minimální sázka 2 koruny. A pokud si hru chcete nejdřív osahat a trochu nastudovat pravidla, dá se hrát i jen tak zadarmo (i když samozřejmě bez naděje na výhru).