Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Ivana Gottová Peče celá země koronavirus Čína

Nejnovější kauzy

Nejčastější jména pro holčičky v Česku: Vede Eliška. Neuvěříte, na jakém místě jsou Ema a Sofie!

Jaká jména dávají rodiče dívkám nejčastěji? Ilustrační fotografie.
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 12 fotografií
V posledním roce se rodilo bezkonkurenčně nejvíc Elišek. V celkovém pořadí četnosti je přitom tohle jméno hebrejského původu až na 34. místě. Na popularitě začalo získávat až v posledních letech, kdy předběhlo deset let kralující Terezu. Jaká jména následují?

V oblíbenosti jmen pro dívky kralovala v Česku od roku 2001 až do roku 2011 Tereza. Pak ji přeskočila Eliška, která s výjimkou jednoho roku, kdy ji předčila Anna, drží pomyslné žezlo dodnes. Jméno pochází z hebrejského eliševah, což znamená „Bůh je má přísaha“. Alternativou je pak Alžběta, která se však krčí až někde hodně dole.

Elišku v těsném závěsu následují zmíněné Tereza s Annou, Adéla a Viktorie. Překvapí šesté místo pro Emu, která vznikla z německého Erma a význam jména je „pečovatelka, celá milovaná, veselá“. Sedmé místo náleží Sofii, jménu z řeckého slova sofia, které znamená „moudrost“. Českou obdobou je Žofie, ta ale není zdaleka tak populární.

Desítku nejčastějších jmen pro novorozené dívky uzavírají Natálie, Kristýna a Karolína. V galerii se podívejte na úplnou tabulku i s historickými daty. Je velmi zajímavé, jak se vkus českých rodičů při výběru jmen v průběhu let měnil.

Mohlo by vás zajímat

Další články