Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Nejbohatší člověk planety: Elon Musk psal, že pyramidy postavili mimozemšťani

BOHATSTVÍ
Nejbohatším člověkem planety je kontroverzní podnikatel Elon Musk. Spoluzakladatel a šéf společnosti Tesla. Přeskočil tak do této chvíle nejbohatšího Jeffa Bezose, který založil internetový gigant Amazon.

Podle agentury Bloomberg přesahuje jmění Elona Muska (49) v současnou chvíli 195 miliard amerických dolarů, to je v přepočtu přes čtyři biliony korun. Státní rozpočet České republiky pro porovnání počítá s příjmy ve výši 1488,3 miliardy korun a výdaji 808,3 miliardy korun. Úspěšný podnikatel stojí za firmou Tesla, která se specializuje na výrobu elektromobilů, ale také za společností SpaceX. Ta se pohybuje v aerokosmickém průmyslu a byla první soukromou firmou, která do vesmíru poslala lidskou posádku.

Za Muskovo prvenství v žebříčku nejbohatších lidí může především posílení akcií Tesly. Ty totiž v uplynulém ruce zpevnily o 743 procent a analytici očekávají jejich další nárůst. Své úvahy zakládají na výsledcích amerických voleb. Demokraté se totiž zasazují o rychlejší přijetí elektrických vozidel. Přispěl také trvající zájem investorů z Wall Street nebo zahrnutí do prestižního indexu S&P 500, který obsahuje akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků.

Díky výraznému růstu ceny akcií se v posledním roce stala Tesla nejhodnotnější automobilkou na světě a pátou nejcennější firmou na Wall Street.

Elon Musk na čele žebříčku nahradil Jeffa Bezose (56), ten byl nejbohatším mužem planety poslední tři roky a jeho jmění se odhaduje na 185 miliard dolarů. Třetí místo si pak drží Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu. Jeho bohatství činí 134 miliard dolarů.

Elon Musk si potrpí na výstřednosti

Elon Musk je také kromě vizionáře a úspěšného byznysmena kontroverzní osobností, která už několikrát šokovala svět svými výroky i jednáním. Není tedy divu, když si dá při rozhovoru jointa a několik sklenek dobré whiskey. Tak jako třeba při interview se slavným americkým moderátorem Joe Rogenem.

V květnu loňského roku se mu narodil už šestý potomek. Má syna s uznávanou zpěvačkou Grimes. Dítě dostalo jméno X AE A-12 Musk a jeho matka sdělila, že si svou identitu i pohlaví zvolí časem samo. Jméno však neprošlo kalifornskou legislativou, kdy jsou čísla ve jméně zakázána. Oficiální jméno by tedy mělo být X Æ A-Xii.

Výstřední podnikatel je známý díky svým příspěvkům na sociálních sítích, specificky pak na Twitteru. Sleduje ho tam přes 41 milionů lidí a když tam něco napíše, má to váhu.

Na jaře 2020 tweetoval o tom, že akcie jeho firmy Tesla jsou příliš vysoké. Shodil je tak o 10,3 procenta.

Koncem července 2020 zase na svůj účet pověsil krátký text, ve kterém tvrdil, že egyptské pyramidy postavili mimozemšťani. Na příspěvek reagovalo přes půl milionu lidí a jedním z nich byla i egyptská ministryně pro mezinárodní spolupráci. Ta Muskovi odpověděla, že jeho práci oceňuje a že ho zve do Egypta. Prý by se tam mohl dozvědět, jak byly pyramidy postaveny a klidně by mohl navštívit i hrobky jejich stavitelů.

Musk si ve volných chvílích rád zahraje ve filmech či seriálech. Objevil se ve snímcích Iron Man 2, Machete zabíjí nebo Transcendence. Ale nechyběl ani v ikonických seriálech: Simpsonovi, Městečko South Park nebo Teorie velkého třesku.

Na podzim 2020 uvedla televizní stanice HBO, že plánuje natočit šestidílnou minisérii o Elonu Muskovi a jeho snech a plánech. O firmách Tesla a především pak SpaceX.

Musk se narodil středostavovským rodičům a vyrůstal v Jihoafrické republice. Rodiče se rozvedli a jeho vztah s otcem byl komplikovaný. Elona ve škole šikanovali a v sedmnácti letech odcestoval na univerzitu do Kanady a později do USA. Zprvu o něm a jeho cestě otec velmi pochyboval, ale nevyplatilo se. Ve výsledku ho pak v počátcích jeho byznysu i podporoval.

Související články

Další články