„V případě prokázání spáchání přestupku lze uložit pokutu až do výše 50 000 Kč,” uvádí důvodová zpráva. Návrh předložil ministr životního prostředí Richard Brabec a vláda ho na dnešním zasedání schválila.

„Legislativní rada vlády potvrdila náš názor, že nedotknutelnost obydlí není neomezitelná. V případě, že ohrožujete zdraví člověka, což pálením odpadů bezpochyby děláte, pak má právě ústavní právo na ochranu zdraví stejnou váhu a přímo ústava umožňuje prolomení nedotknutelnosti obydlí s cílem zdraví lidí zajistit," cituje web novinky.cz ministra Brabce.

K vniknutí do domu by nemělo dojít ihned. Člověk podezřelý ze spalování odpadů by nejdříve měl dostat písemné upozornění. Až poté by měla přijít na řadu kontrola. Nově vás budou navíc moci udat i sousedé, kteří mohou na úřad poslat fotografii nebo video záznam.

Inspekce by měly probíhat až od ledna roku 2017, ale již teď se proti návrhu zvedla velká nevole. Odpůrci tvrdí, že se jedná až o příliš velký zásah do soukromí. Souhlasíte s nimi?