Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Nedokončil střední školu a přežil leteckou havárii: Legenda Clint Eastwood je s námi již 88 let

Hvězda světové kinematografie, Clint Eastwood, dnes slaví 88 let.
Zdroj: facebook.com
+ Další 3 fotografie
Je skutečnou legendou světové kinematografie, a to na všech frontách, ať už se to týká herectví, režie, či skládání hudby. Clint Eastwood, který spočívá na prvních místech žebříčků největších filmových hvězd, dnes slaví 88. narozeniny. Pojďte si společně s námi připomenout jeho životní pouť, která nebyla vůbec jednoduchá.

Clint Eastwood se narodil poslední květnový den v roce 1930 v San Franciscu. V porodnici hned dostal přezdívku Samson, to kvůli své velikosti a váze. Kořeny jeho rozvětvené rodiny sahají až do Evropy – jeho předkem byl William Bradford, který do Severní Ameriky připlul na lodi Mayflower a stal se guvernérem britské kolonie Plymouth.

Vyrůstal ve skromných podmínkách, protože jeho otec často odjížděl na pracovní stáže a maminka byla zaměstnaná v továrně. Kvůli otci se často stěhovali a nějaký čas živořili. Když se konečně usadili a Clint nastoupil na školu, skoro do ní nechodil. Podle mnohých nedostudoval ani střední školu.

Eastwood následně pracoval, kde se dalo. Chvíli dělal dřevorubce, topiče v ocelárně, pastýře a občas také hrál na klavír v kavárnách a po barech.

V době Korejské války sloužil na základně Fort Ord. Tam se také stal účastníkem letecké havárie. Během letu v bombardéru došlo stroji palivo a ten musel nouzově přistát na hladině moře. Společně s pilotem se mu naštěstí podařilo dostat se do záchranného člunu a doplavat několik kilometrů do bezpečí.

Když herec působil na vojenské základně, v roce 1954 ho tam objevil filmový štáb, natáčející pár scén pro nový snímek. Jeden z asistentů si vysokého a charismatického Clinta všiml a ihned na něj upozornil režiséra. Slovo dalo slovo a on se pak objevil ve své první roli ve filmu Pomsta netvora.

Poté, co podepsal smlouvu se studiem 20th Century Fox, jej obsadili do jedné z hlavních rolí seriálu Surová kůže. Velkou popularitu mu ale přinesla trilogie spaghetti westernů Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý. O rok později ztvárnil muže zákona ve filmu Pověste je výš.

Režijně debutoval snímkem Zahrajte mi „MISTY“ a následně si i téměř ve všech dílech, která točil i zahrál. Z jeho pozdější tvorby jistě stojí za zmínku film Madisonské mosty, Million Dollar Baby a Gran Torino. Za svůj život byl nominován na 153 filmových cen, z nichž si jich odnesl 140, včetně 4 Oscarů. K jeho 88. narozeninám mu přejeme všechno nejlepší!

Související články

Další články