Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Nedávejte děti k babičce! Pro seniory je koronavirus obrovské riziko, varují odborníci

+ Dalších 5 fotografií
Děti dostaly ve škole nečekané volno. Stát nechal zavřít školy, aby se zpomalilo šíření koronaviru. Pro mnohé rodiče tak začaly problémy a otázky, kdo jim dítě bude hlídat. Prarodiče nejsou dobrou volbou. Odborníci varují, že senioři patří k nejvíce ohroženým skupinám obyvatel.

Ministr školství Robert Plaga uvedl, že školy mohou být zavřené až 30 dnů. Situace se ale pořád dramatizuje a nakažených lidí v České republice je téměř stovka. Mnoho rodičů je postaveno před nečekanou situaci. Mnozí lidé řeší, kam na 30 dnů dají své dětí. Babička a děda vše nevyřeší!

Když totiž senioři hlídají malé děti, nemohou si od nich držet odstup. Naopak dochází k těsnému intenzivnímu kontaktu. Pro seniory je navíc koronavirus opravdu velmi nebezpečný. Čím je člověk starší, tím stoupá riziko, že nemoci podlehne.

„Zákaz základních škol povede k tomu, že rodiče, kteří nemohou chybět v práci, dají své děti k prarodičům na hlídání. Přitom je ale budou rodiče v průběhu karantény navštěvovat nebo si je vyzvedávat. Rodiče se tím pádem budou pohybovat v místech s možným výskytem nákazy, a když se uvidí se svými malými dětmi, jejich kontakt bude intenzivní a blízký. Tím může dojít k přenosu viru, a protože od malých vnoučat nemohou dodržovat odstup ani hlídající prarodiče, může to následně způsobit otevření cesty k přenosu nákazy tímto směrem. Takže zatímco dětem ani rodičům nákaza nemusí způsobit vůbec žádné příznaky, mohou být teoreticky v budoucnu rizikem pro dědečka a babičku,“ uvedl pro Blesk epidemiolog Rastislav Maďar, který působí jako vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

VŠE O KORONAVIRU NAJDETE ZDE.

Související články

Další články