Nedal vám úplněk v noci spát? Může za to divoký lovec, který se skrývá ve vašem podvědomí
Podle odborníků máme v těle něco jako vnitřní biologické lunární hodiny, které jsou napojeny na naše geny, což znamená, že při úplňku spíme méně. Trvá nám déle, než usneme a spánek je lehčí. Tyto hodiny tikají podle lunárního cyklu.
Již v dávných dobách to podle některých teorií měli naši předkové stejně. Žili ve volné přírodě, a tak za úplňku byli snadnější kořist, protože bylo více světla a predátoři se lépe orientovali.
Dr. Silvia Frey z Univerzity v Basileji ve Švýcarsku říká: „Naše poznatky poukazují na existenci lunárních hodin v lidském podvědomí. Existence těchto hodin zatím nebyla prokázána. Věříme v jejich přítomnost v mozku na molekulární úrovni,“ vysvětlila Silvia
To, že při úplňku nemůžeme spát může být tedy pozůstatek ochranářských instinktů, které si lidské podvědomí zachovalo z dob dávno minulých. Předpokládá se, že lunární hodiny v podvědomí mají například zvířata, především ta, která žijí v blízkosti moře.
Výzkum, který vyšel v Current Biology(14)00543-0, prokázal patrné změny u 33 zkoumaných subjektů. Usnout jim trvalo o pět minut déle a spali o dvacet minut méně. Dobrovolníci měli v mozku mnohem nižší hladinu melatoninu a aktivita spojená s hlubokým spánkem byla snížena o 30 procent.
Měsíční cyklus má dále vliv například na plodnost a menstruační cyklus u žen. Není proto těžké si domyslet, že i spánkový cyklus může být měsícem ovlivněn. Až se tedy příště budete při úplňku převalovat, vzpomeňte si, že to není vámi, ale tím skrytým divokým lovcem, který ve vás dřímá.
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Jídlo pomáhá: V prodejnách Albert zákazníci darovali 87 tun

Kožní nemoci znepříjemňují psům život, nenechte pejska trápit se

Připravte si doma osvěžující koktejly jako profesionál: Důležité jsou suroviny a alkohol, který použijete

Výhodně nakupte telefony i obří televizor. Největší jarní slevy u Xiaomi
