Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Nedal vám úplněk v noci spát? Může za to divoký lovec, který se skrývá ve vašem podvědomí

Pokud při úplňku nemůžete spát, nejste sami.
Zdroj: archiv
Úplněk, který ozářil oblohu v noci z pondělku na úterý, nedal spát mnohým lidem. Pokud jste jedni z těch, kteří v noci nemohli usnout nebo se ze spaní neustále převalovali a ráno se probudili úplně grogy, možná vás bude zajímat, co to přesně způsobilo. Nemůže za to totiž měsíční záře ani gravitace, ale naše vlastní podvědomí.

Podle odborníků máme v těle něco jako vnitřní biologické lunární hodiny, které jsou napojeny na naše geny, což znamená, že při úplňku spíme méně. Trvá nám déle, než usneme a spánek je lehčí. Tyto hodiny tikají podle lunárního cyklu.

Již v dávných dobách to podle některých teorií měli naši předkové stejně. Žili ve volné přírodě, a tak za úplňku byli snadnější kořist, protože bylo více světla a predátoři se lépe orientovali.

Dr. Silvia Frey z Univerzity v Basileji ve Švýcarsku říká: „Naše poznatky poukazují na existenci lunárních hodin v lidském podvědomí. Existence těchto hodin zatím nebyla prokázána. Věříme v jejich přítomnost v mozku na molekulární úrovni,“ vysvětlila Silvia.

To, že při úplňku nemůžeme spát může být tedy pozůstatek ochranářských instinktů, které si lidské podvědomí zachovalo z dob dávno minulých. Předpokládá se, že lunární hodiny v podvědomí mají například zvířata, především ta, která žijí v blízkosti moře.

Výzkum, který vyšel v Current Biology, prokázal patrné změny u 33 zkoumaných subjektů. Usnout jim trvalo o pět minut déle a spali o dvacet minut méně. Dobrovolníci měli v mozku mnohem nižší hladinu melatoninu a aktivita spojená s hlubokým spánkem byla snížena o 30 procent.

Měsíční cyklus má dále vliv například na plodnost a menstruační cyklus u žen. Není proto těžké si domyslet, že i spánkový cyklus může být měsícem ovlivněn. Až se tedy příště budete při úplňku převalovat, vzpomeňte si, že to není vámi, ale tím skrytým divokým lovcem, který ve vás dřímá.

Související články

Další články