Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Nechci zachránit, měl na těle vytetováno muž (†70): Lékaři váhali a takhle se nakonec zachovali!

Neresuscitujte mě, měl muž vytetováno na hrudníku!
Zdroj: The New England Journal of Medicine
Zásadní etické dilema musel řešit personál nemocnice na Floridě. Záchranáři tam přivezli pacienta ve vážném stavu, který u sebe neměl žádné doklady. Co ale sedmdesátiletý muž měl, byla slova "neresuscitujte mě" vytetovaná na hrudi. Připojen byl i jeho podpis!

Muž měl v těle velké množství alkoholu, lékaři navíc zjistili, že je diabetik a má za sebou plicní onemocnění. Jenže nápis na hrudníku zněl jasně, sedmdesátník zachránit život nechtěl.

„Postarali jsme se, aby přežil, dokud jsme nepromluvili s etickým týmem,“ sdělil lékař Gregory Holt deníku The New York Times. Nebylo totiž jasné, zda si muž tetování nenechal udělat v afektu či pod vlivem alkoholu.

Američané mají při mimořádných okolnostech právo, aby je doktoři neresuscitovali. Na Floridě platí, že pacient musí vyplnit formulář. Po konzultaci s Kennethem Goodmanem, ředitelem Ústavu pro bioetiku a zdravotní politiku, který lékařům doporučil, aby mužovo přání respektovali, bylo zjištěno, že patřičné dokumenty má muž v pořádku.

„Musel překonat mnoho potíží. Přiměl dokonce tatéra, aby mu vytetoval i podpis,“ vysvětlil Goodman své stanovisko. Doktoři tedy nakonec dál nejednali, splnili mužovo přání a nechali jej zemřít.

Související články

Další články