Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Nechcete se očkovat? Jste lehce dementní, prohlásil prezident Miloš Zeman

Zdroj: Profimedia
KORONAVIRUS
Prezident České republiky Miloš Zeman očekává, že pandemie koronaviru skončí v září, sdělil to neděli v televizi CNN Prima News. V rozhovoru nazval ty, co se nechtějí očkovat, lehce dementními. Mluvil také o tom, že pro něho je důležitá účinnost vakcíny, nikoliv země, kde byla vyrobena.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru Partie na CNN Prima News sdělil své optimistické naděje, že se pandemie postupně blíží ke svému konci. "Podobně, jako jsem kdysi vyzval k nošení roušek, tak jsem pak vyzval k očkování. Podle mého odhadu nejpozději v září tohoto roku by mohla být proočkována velká většina populace," řekl a dodal, že by šlo v podstatě o všechny ty, kdo o očkování stojí. Zeman si ale neodpustil ani kousavou poznámku vůči těm lidem, kteří očkování nechtějí. "A já věřím, že ta lehce dementní skupina, která to nechce, změní svůj názor. A v tom okamžiku pandemie skončí," popsal.

Ruská vakcína

Uvedl také, že po dohodě s premiérem Andrejem Babišem požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o tamní vakcínu Sputnik, která by do Česka mohla dorazit v nejbližší době. Zeman řekl, že neví, kolik dávek by mohlo dorazit. "Ale vzhledem k ruským rozměrům to bude asi poněkud více, než třeba nám dodal Izrael, kde jsem rovněž žádal prezidenta Reuvena, aby nám pomohl s vakcinací české populace," popsal prezident Zeman.

Miloš Zeman konstatoval, že by se Sputnikem naočkovat nechal, poněvadž má 92 procent účinnost, stejně jako vakcína Pfizer/BioNTech, které už dvě dávky obdržel. Prezident uvedl, že u Sputniku by mu pro zavedení do provozu stačila pouze certifikace tuzemského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Přísně hlídané hranice mezi okresy

Od pondělí 1. března dojde k přísnějším protiepidemickým opatřením, mezi které patří například omezení pohybu občanů mezi okresy. Na dodržování pravidel bude dohlížet přes 26 000 policistů, kterým pomůže na 5000 vojáků.

Prezident v rozhovoru na CNN Prima News uvedl, že si přeje, aby vojáci byli přísní. Sám si nemyslí, že by omezení volného pohybu lidi naštvalo. "Když máte časovou lhůtu, kdy to zavření bude, tak si myslím, že to lidi zase tak moc nenaštve," řekl a dodal: "Na druhé straně je tu kontrola korunou, jak se kdysi říkávalo ještě za komunistů. To znamená, když vám někdo vysolí pořádnou pokutu, tak si to podruhé rozmyslíte," řekl.

Související články

Další články