Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Nechcete raději kohoutkovou? Podle vědců i jeden perlivý slazený nápoj denně zvyšuje riziko vzniku infarktu a mrtvice

Spotřeba slazených nápojů v Česku za posledních 20 let výrazně
stoupla.
Zdroj: profimedia.cz

Pijete rádi a často slazené limonády nebo konzumujete různé sladkosti? Zaděláváte si na pořádné zdravotní problémy. Podle zjištění vědců z britské organizace Action On Sugar může nadměrné množství cukru nejen přispívat ke vzniku zubních kazů či obezity, ale i zdvojnásobit riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby.

„Tyto nápoje byste v žádném případě neměli pít denně. Pokud tak činíte, zvyšujete si riziko předčasného úmrtí na nemoci srdce a cév o třetinu. A tvoří-li cukr čtvrtinu vašeho denního kalorického příjmu, zvyšujete si toto riziko až o polovinu,“ vysvětlují vědci.

Výše uvedené závěry pochopitelně platí jen pro cukr, který je do limonád a potravin přidávaný – nikoliv pro cukry z přírodních zdrojů (ovoce, zelenina). Z pokynů Světové zdravotnické organizace plyne, že tento přidávaný cukr by měl představovat maximálně 10 % celkového kalorického příjmu.

Mnozí se však domnívají, že by tato hranice měla být snížena na 5 % a současně by mělo dojít k zavedení daně na slazené nápoje, protože cukr je podle nich „nový tabák“.

„Tato studie je velmi důležitá. Jasně ukazuje, že vysoký příjem jednoduchých cukrů je spojený se zvýšeným rizikem infarktu a cévní mozkové příhody. Je třeba jednat. Hned!“ konstatoval v této souvislosti prof. Graham MacGregor, předseda Action On Sugar.

Související články

Další články