Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Nečekejte, až se zima zeptá: Jak topíte v zimě vy?

Nečekejte, až se zima zeptá: Jak topíte v zimě vy?
Zdroj: unsplash.com
Zima se pomalu blíží a topná sezóna klepe na dveře. Je nejvyšší čas si propočítat, kolik vás to letos bude stát a snažit se, aby to bylo co nejméně. Možná ani netušíte o takzvané kotlíkové dotaci, která letos proběhne naposled a byla by škoda jí nevyužít. Nejnovější informace o nadcházející topné sezóně si můžete přečíst právě zde.

Je lepší plynový nebo kondenzační kotel?

"Jako energetik a ekonom nemohu nevidět vývojový skok směrem ke kondenzačnímu kotli. Tento kotel ve zkratce nepošle horké spaliny ven komínem, ale využívá je k předehřátí vody v topném systému. Svoji sílu ukazuje hlavně v dobře izolovaných stavbách a obecně v podmínkách, kde po většinu času není nutné ohřívat vodu na vyšší teploty, " prozradil výhodu kondenzačního kotle Ing. Martin Slabý, předseda představenstva Pražská Plynárenská Distribuce.

Domnělé náklady

Než nad výměnou zlomíte hůl z důvodu domnělých nákladů, nechte si provést kalkulaci od instalační firmy. Možná budete překvapeni cenou, které jste se tolik obávali. V provozu je pak kondenzační kotel výrazně efektivnější, neboť na stejný výkon odebere mnohem méně plynu.

Je plyn řešení pro pohodlné?

"Pokud pohodlí znamená více času na rodinu a na sebe, čistý provoz a velkou úsporu místa, pak s tímto názorem naprosto souhlasím. Ze dřiny a nepohodlí s uhlím sice můžete mít pocit dobře vykonané práce, ale je to přesně příklad, kdy dobrý skutek je po zásluze potrestán. Plynové topení je také ohleduplnější k přírodě, k sousedům i k dýchacímu systému našich dětí. Proto současná výzva již nepodporuje žádný kotel na pevná paliva, ač by byl sebekvalitnější," směje se této spekulaci Slabý.

Nejvhodnější varianta

Existuje-li v místě přívod plynu, je varianta plynového kotle jako náhrady starého kotle na pevná paliva tou nejvhodnější. Kromě pohodlí jsou totiž silnou stránkou plynu také náklady, a to jak na vlastní topení, tak díky dotacím i na pořízení plynového kotle. Přecházíte-li z pevných paliv na plyn, pak díky dotaci ve finále zaplatíte třeba jen 25 % ceny nového kotle, který je navíc bezpečný, programovatelný a řiditelný na dálku přes mobilní telefon.

Stříhání metru

Pevným palivům se už tak trochu stříhá metr. K 1. září 2022 uplyne lhůta, do níž zákon o ochraně ovzduší nařizuje odstavit uhelné kotle první a druhé emisní třídy, tedy ty nejstarší a emisně nejhorší. Uživatelům, kteří by po tomto datu takový kotel provozovali, hrozí pokuta 50 000 korun.

Praha

Město Praha uvažuje, že povinnou výměnu kotlů první a druhé emisní třídy ještě o dva roky uspíší. Proto se o čerpání kotlíkové dotace zajímejte co nejdříve a buďte letos aktivní. Ono okřídlené „až se zima zeptá“ platí letos více než jindy. A nebojte se papírování – funguje řada osvědčených firem, které formality vyřídí za vás.

Riziko do budoucna?

Při současné spotřebě postačí zásoby zemního plynu minimálně na příštích 200 let. A to hovoříme o dnes známých a těžitelných zásobách. Cena plynu, ačkoliv není fixní, je v posledních letech stabilní a drží se velmi nízko. Průměrná cena plynu od Pražské plynárenské dokonce v posledních pěti letech nepřetržitě klesala a již dva roky po sobě se dostala pod psychologickou hranici 800 korun za jednu MWh. V plynařském sektoru se tedy nevidí důvod, proč by k prudkému nárůstu ceny mělo dojít.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy