Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Nebezpečný den: 5 tragických událostí, které se udály v pátek třináctého

Zdroj: archiv, wikipedia.org
+ Další 3 fotografie
Mějte se dnes na pozoru. Nejsme sice pověrčiví, ale v tento den se dějí opravdu divné věci.

Dnes je pátek třináctého, a pokud se vám dnes stane něco nepříjemného, je holt velmi jednoduché hledat příčinu. Přitom jsme dříve takto pověrčiví nebyli. Pátek třináctého začal být považován za nešťastný den až v 19. století. Ovšem pověrčivost se samotnou třináctkou se táhne hlouběji do historie – už Židé ji považovali za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je M, které je prvním ve slově mavet, což znamená „smrt“.

Na Velký pátek byl navíc ukřižován Ježíš Kristus a při poslední večeři mělo u stolu sedět třináct lidí – ten třináctý byl právě zrádce Jidáš. Náznaky jsou jasné, pátek třináctého prostě nemá nikdo rád. A vzhledem k tomu, že i v historii tenhle den mnohokrát přinesl špatné události, nepřízeň a zkáza jsou s ním spojeny dodnes. Které pátky třináctého byly nejvíce zničující?

13. října 1307

Tento den zahájil francouzský král Filip IV. Sličný pronásledování proti templářům. Mnoho rytířů zahynulo při mučení a na popravištích. Řád templářů s tímto dnem zanikl a dodnes jeho následovníci považují pátek třináctého za nešťastný den.

13. srpna 1521

Španělský conquistador Hernán Cortés konečně dobyl 13. srpna 1521 město Tenochtitlán a zajal nového aztéckého vládce Cuauthémoka. Tím pro Španělsko dobyl Aztéckou říši, která se stala novým vícekrálovstvím Nové Španělsko a Tenochtitlán byl přejmenován na Ciudad de México (Mexico City).

13. září 1940

Tento den mohl od základů změnit dění 2. světové války. Luftwaffe si totiž za cíl vybralo Buckinghamský palác, kde zrovna přebýval král Jiří VI. se svou manželkou Alžbětou. Královskému páru se naštěstí nic nestalo, několik členů personálu ovšem bylo zraněno. Domácnost hlavní britské rodiny si ale při útoku zachovala pověstný klid. Byla zničena kaple paláce a naštěstí nikdo na následky zranění nezemřel. Nakonec se zjistilo, že na palác a jeho okolí dopadlo šest bomb.

13. červen 1952

Švédské vojenské letadlo typu Douglas DC-3A s osmičlennou posádkou vysoce postavených důstojníků leteckých sil se po odletu odmlčelo a podle všeho se ztratilo někde v blízkosti ostrova Gotska Sandön. O tři dny později byl při pátrání po letounu sestřelen švédský létající člun a vyvstalo podezření, že za incident mohou Rusové.

13. září 1996

Vražda Tupaca Shakura je dodnes velkým milníkem v historii. Teprve 25letý rapper zemřel šest dnů poté, co byl v Las Vegas několikrát postřelen. Jeho smrt na pátek třináctého navíc u řady fanoušků vyvolává otázku, jestli náhodou Tupac není stále naživu – stejně jako Elvis, Hitler nebo Marilyn Monroe. Další události, které se staly v pátek 13., najdete zde.

Související články

Další články