Nový český hrdina: Otužilec David Vencl pokořil světový rekord v plavání pod ledem
Kde tento zápis do Guinnessovy knihy rekordů uskutečníte?
Chtěli jsme to udělat na rakouském jezeře Weissensee v Korutanech, ale současná situace nám to bohužel neumožňuje. Kvůli restrikcím je cestování velmi složité, takže to s největší pravděpodobností odplavu v zatopeném lomu Lahošť u Teplic a bude to 23. 2. 2021.
Už jste si ověřil, zda na pokoření rekordu máte?
Ano, před týdnem jsem uplaval pod tenkou vrstvou ledu 75 metrů a bylo to velmi v pohodě. Je pravda, že kdyby se něco dělo, mohl jsem se kdykoliv vynořit, ale dal jsem to a moje ambice je ještě o kousek větší.
Co je nejdůležitější, abyste tento extrém zvládnul?
Hlavně musím být adaptovaný, aby pro mě ta studená voda nebyla stresujícím faktorem, a musím plavat naprosto uvolněný. V případě, že plavete se zaťatými svaly, spotřebováváte mnohem více kyslíku.
Kolik je to tedy minut pod vodou při pokusu uplavat zhruba 80 metrů?
Náš plán je uplavat tuto vzdálenost cca za 1:45 minut. Běžně plaveme v bazénu 25 metrů za 30 vteřin, 125 m mám uplavané za necelé tři minuty.
Jak moc se na své výkony připravujete?
Obnáší to trénink adaptace na chlad, to znamená, že chodím plavat do přírody na 10-15 do ledové vody a pak si dělám klidové ponory do ledové vody zhruba po pěti minutách. Chodím plavat i do bazénu, ale teď je s tím velká potíž, protože je na to potřeba povolení a to není žádná legrace. Jsem sice profesionální sportovec, ovšem bez většího týmu, takže nemám právníky, kteří by mi to vyřizovali a samotnému mi to jde pomalu. Na každém úřadě se všichni bojí vydat jakoukoliv výjimku, je to složité. Lehce se motám v kruhu a ani úřad si netroufne vydat povolení, protože sám neví, co může a co ne.
Jak moc je váš výkon o psychice?
Je to jenom psychika. Otužování a plavání ve studené vodě je z 80 % o hlavě.
Máte vůbec rád teplo a moře?
Jasně. Teplo mám moc rád, dokonce i teplou vanu mám rád. Samozřejmě se potápím i v moři, ale vzhledem k tomu, že jsme uprostřed Evropy, mnohem častěji se jedná o potápění tady u nás. Mimochodem i v létě, když se ponoříte na dně jezera tady v Čechách do hloubky 50 metrů, je tam okolo 4 stupňů. My se otužujeme i v létě.
Jak se díváte na hit této zimy, kdy se všichni otužují?
Myslím si, že je potřeba dodržovat správné postupy a bezpečnostní pravidla, ale obecně je to velmi zdravé a podporuji to. Jako odborník bych neřekl, že je to nebezpečné. Člověk na to musí mít nastavenou mysl a pak to není problém. Samozřejmě by se neměli otužovat lidé nemocní, zejména ti, co mají kardiovaskulární poruchy. Pokud mají problémy se srdcem nebo s tlakem, je potřeba tyto věci konzultovat s lékařem. Už první ponor má blahodárný vliv na tělesné i duševní zdraví.
Na co myslíte bezprostředně před výkonem a následně během něho?
Nemyslím v podstatě na nic, musím mít v hlavě jen ten samotný ponor. Jakmile bych myslel na něco jiného, rozptyluje mě to. Musím se koncentrovat na 100 %. Nesmím přemýšlet, musím jen být. Neuvažuji ani nad samotným cílem, je to zvláštní pocit a stav. Všechno musí být v daný okamžik dokonale připraveno, jak bezpečnostně, tak kondičně, všechno musí být přesně naplánováno tak, abych během výkonu nic neřešil. Podstatná část mého tréninku je i mentální. Je to audiovizualizace, ležím a představuji si, jak dělám svoje tempa pod ledem a na nic nemyslím. Moje hlava to má díky tomu „nahrané“ a já už pak jenom vlezu do vody a odplavu to.
Jak je pojištěno, že se vám nic nestane?
Pod vodou se mnou budou profesionální potápěči z Teplic, odkud pocházím, a ti mě budou hlídat a jistit. Kdyby se cokoliv stalo, postarají se o mě a mám díky nim možnost se v případě nutnosti nadechnout. Venku na mě samozřejmě bude čekat lékař.
Jaká jsou pravidla, aby se z vašeho pokusu stal oficiální rekord?
Je to velmi náročné, Guinness nám poslal 30 stránek textu, kde jsou popsána všechna pravidla. Je velmi lehké na některá z nich zapomenout nebo něco udělat špatně, takže to není žádná legrace. Během pokusu je potřeba mít na místě oficiálního geodeta, oficiálního rozhodčího. Musíme tam mít určitý počet nezávislých svědků atd. Když chcete, aby vám to celé zařídila kancelář Guinnesse, stojí to cca 250 000.
Když to dokážete, co se stane pak? Vyděláte miliony?
Kdybych byl v Americe, tak bych byl celebrita a jezdím ve sponzorském ferrari, ale tady u nás to je prestiž a možnost získat nové sponzory na to, abych se mohl posouvat dál. Je to hodně o tom, že když překonám další rekord, asi si mne snadněji vyhledají potenciální zákazníci, protože já se živím jako instruktor freedivingu a potápění.