Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Nebezpečí v Porubě: Kvůli nevybuchlé pumě bylo evakuováno tisíc lidí

Bomba v Porubě: Policie musela evakuovat přes tisíc lidí
Zdroj: Policie ČR
Evakuace

Pyrotechnici zneškodnili dnes v podvečer v ostravské části Poruba nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války o hmotnosti zhruba 100 kilogramů. Evakuovaní lidé se tak po několika hodinách mohou vracet zpět domů. ČTK to okolo 19:00 řekli mluvčí radnice Martin Otipka a policejní mluvčí René Černohorský.

"V 19:00 policejní pyrotechnici pumu zneškodnili na místě, odstranil z ní iniciační mechanismus. Torzo poté bylo naloženo na speciální vozík a bude odvezeno k totální bezpečné likvidaci. Vše se obešlo bez zranění, lidé se mohou vracet zpět domů," řekl Černohorský.

Leteckou puma o velikosti 60 na 90 centimetrů našli dělníci při kopání plynové přípojky mezi rodinnými domy dnes okolo 10:00. Na místě zasahovala jednotka pyrotechniků z Frýdku-Místku i Olomouce, ale pomáhali také hasiči a strážníci. 

Evakuována musela být více než tisícovka lidí, kteří v okruhu 600 metrů od nálezu pracovali, bydleli či se tam pohybovali. Vyklidit své kanceláře museli také pracovníci Domu sester, kde sídlí ředitelství Fakultní nemocnice Ostrava. V souvislosti s nálezem munice policie uzavřela několik ulic - 17.listopadu, Nábřeží SPB, K Myslivně a Vřesinská, a to pro veškerou dopravu.

"Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na úspěchu akce podíleli. A nebylo jich málo. My na radnici jsme pomáhali s evakuací škol a školek, pro imobilní občany jsme zajistili azyl v komunitním centru, kam je naši zaměstnanci dokonce pomáhali městské policii převážet. S Domovem Slunečnice jsme domluvili, že se postarají o lidi upoutané na lůžku, a naše pracovní četa tam potřebné vozila. Chci poděkovat policistům, hasičům a záchranářům, že jednali rychle a profesionálně. A především jsem ráda, že vše dobře dopadlo a lidé se mohli vrátit do svých domovů," uvedla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová (ANO).

Nejde o výjimku

Na Opavsku a Ostravsku jsou podobné nálezy časté. Okolím Opavy, částí Hlučínska a Ostravska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území tehdejšího Československa.

Pozůstatky po bojích se nacházejí dodnes. V roce 2013 například dělníci pracující na opravě historického Müllerova domu v Opavě narazili na leteckou pumu. Uzavřena byla proto i vedlejší hlavní výstavní budova Slezského zemského muzea. Kvůli nálezu bylo evakuováno 400 lidí i z okolních objektů. V Ostravě-Svinově, kde byly také těžké boje, se o rok později našla letecká puma v areálu školy. Policie evakuovala 35 dětí a zaměstnanců školy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy