Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nebezpečí sociálních sítí: Specialistka radí, jak chránit děti před hrozbami

+ Další 3 fotografie

Sociální sítě se staly nedílnou součástí našich životů a jejich rozmach nadále pokračuje. A ačkoli nám přinášejí hned řadu benefitů, stávají se zároveň hrozbou, a to především pro ty nejmenší. „Sociální sítě jsou dnes silným hráčem, je potřeba o nich edukovat už na základní škole. Školský systém by se k tomu měl postavit,“ říká specialistka na sociální sítě Radka Mikulíková v pořadu Extra Host. Jak mohou rodiče chránit své děti? 

„Sociální sítě používá v Česku 4,938 mil. lidí starších 16 let, ukazují data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Představuje to 56,3 % populace v této věkové skupině. Z těch, kteří použili internet v posledních třech měsících, používá sociální sítě 68 % osob starších 16 let,“ uvedl před časem deník.cz. A počet uživatelů stále roste.

„Sociální sítě jsou dnes silným hráčem, je potřeba o nich edukovat už na základní škole. Měl by se k tomu postavit školský systém,“ říká v rozhovoru pro eXtra.cz Radka Mikulíková specialistka na sociální sítě a lektorka předmětu o sociálních sítích na Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze.

Největší hrozbou je nedostatečná edukace

„Ve chvíli, kdy jsem dítě a hledám na sociálních sítích nějakou zábavu, tak je tam tolik informací, že děti kolikrát nevědí, co si vybrat a jak vlastně ty informace zpracovávat. Kdyby byly edukované, tak by s tím obsahem mohly umět lépe pracovat. A už by to pro ně až taková hrozba být nemusela,“ říká Radka v pořadu Extra Host.

Podle Radky by se o sociálních sítích měly učit už děti na základních školách. V praxi to však funguje tak, že právě k takovým předmětům se lidé dostanou až během studia vysoké školy.

Zákazy nic nevyřeší

A jak chránit své děti? Samozřejmě jednotlivé platformy nabízejí hned několik řešení, jako je třeba možnost nastavení rodičovského zámku. Jako řešení ale Radka rozhodně nedoporučuje zákaz. „Všichni víme, jak to funguje s tím, co je zakázané,“ směje se. „Všechny sociální sítě se snaží stahovat nevhodný obsah, ale obsahu je tak strašně moc, že občas něco unikne,“ zmínila na úvod.

„Každá síť je svým způsobem nebezpečná. Dříve to byli lidé.cz, dnes je to TikTok. Ty děti vždy budou hledat cestu úniku. Je třeba jim to vysvětlit, něco zakázat není řešení,“ doporučuje Radka, která se sociálním sítím věnuje několik let. 

Celý rozhovor si můžete přehrát ve vloženém videu na začátku článku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy