Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nebankovní půjčky balancují na hraně zákona. Proč a v čem jsou riskantnější?

Nebankovní půjčky balancují na hraně zákona. Proč a v čem jsou riskantnější?
Zdroj: https://www.pujcka.co/
Finance
Není půjčka jako půjčka. Existují půjčky, které svými podmínkami balancují na hraně zákona, což může nejednoho dlužník dostat do pořádných potíží. Proč jsou některé půjčky více riskantní než jiné?

I přestože česká legislativa upravila podmínky pro nebankovní úvěrové poskytovatele, stále pro většinu lidí platí, že nejbezpečnější půjčka je ta od banky. Bankovní domy nabízí spotřebitelské úvěry, kontokorenty, kreditní karty i hypotéky, každý úvěrový produkt přijde vhod v jiný okamžik. Velká úvěrová rozmanitost nechybí ani u nebankovních společností, jejich úvěry ale stále často balancují na hraně zákona. A o jakých konkrétních půjčkách je řeč?

Půjčka před výplatou

Kdo by to neznal, pár dní do výplaty a bankovní účet zeje prázdnotou. Vhod tak může přijít nebankovní půjčka před výplatou. Ještě než se ale pro tento typ půjčky rozhodnete, je vhodné si říct, zda po výplatě budete mít na její splacení. Pokud nečekáte výrazné bonusy, dědictví nebo výhru, pak nejspíš po zaplacení všech běžných výdajů budete opět tam, kde jste byli, tedy na nule.

Hotovostní půjčka

Půjčit si v hotovosti je doménou nebankovních společností, v bance vám peníze na ruku nedají. Čím dál oblíbenější jsou navíc hotovostní půjčky až domů, kdy se o nic nemusíte starat, stačí tedy podat žádost o úvěr. Velmi benevolentní podmínky sjednání ale přináší náklady navíc, které mohou dluh prodražit. Je dobré si tak odpovědět, zda není zbytečné platit za dovoz půjčených peněz a za čerpání v hotovosti.

Půjčka bez dokládání příjmu

Povinností všech poskytovatelů je ověřit bonitu každého žadatele, pokud tak neučiní a dostane se klient do problémů se splácením, nemusí platit úroky, stačí uhradit pouze půjčenou sumu. I přes tuto zákonnou podmínku půjčka bez dokládání příjmu v nabídce nebankovních společností existuje. Zapotřebí je se tedy pídit po tom, kde je zakopaný pes. Možná to bude v tom, že i bez výplatní pásky si poskytovatel může výši příjmů ověřit.

Půjčka bez registru

Registry dlužníků mnoho napoví, především to, zda je žadatel chronickým dlužníkem nebo se pyšní dobrou platební morálkou a své závazky plní, jak má. Dalo by se říct, že s negativním záznamem v registru si ani neškrtnete, přesto půjčka bez ověřování registru existuje a dokonce ji i sjednáte online. Opět je ale na zvážení každého žadatele, zda je tohle ta správná cesta.

Pozor, nebankovní společnosti rády slovíčkaří. I přestože výše zmíněné typy úvěrů v jejich nabídkách najdete, často se může stát, že podmínky jednotlivých půjček se od sebe nebudou vůbec lišit. Vždy si proto dobře přečtěte smlouvu, ať víte, do čeho jdete. Možná sami zjistíte, že místo hotovostního úvěru se vám vyplatí rychlá půjčka před výplatou, nebo že nad typem nebankovní půjčky nemusíte vůbec přemýšlet.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy