Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

NÁZOR: Jiřina Bohdalová a kritika od Jaromíra Soukupa: Normalizační hvězdy nebyly v kriminále a nenatočily Ucho

Jiřina Bohdalová a Jaromír Soukup
Zdroj: profimedia, se souhlasem TV Barrandov/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
NÁZOR

Šéf televize Barrandov Jaromír Soukup (53) se často věnuje kritice řady známých osobností, opakovaně například hovořil o Jiřině Bohdalové (91). Tu dokonce už na jaře označil za normalizační hvězdu. Nic přitom nemůže být vzdálenější pravdě. A sporné se zdají být i výroky o tom, že účast na večírcích je pro ni výnosný kšeft.

Jaromír Soukup vs. Jiřina Bohdalová: Slova o kšeftech a večírcích

Je jasné, že herečka Jiřina Bohdalová má řadu příznivců, ale i odpůrců. Mezi ty druhé se svými výroky zařadil i moderátor pořadů TV Barrandov, ředitel této televize Jaromír Soukup. Jejímu samotnému herectví asi nemá co vytknout, našel si ale jiné věci, které se mu nelíbí.

Web eXtra.cz již přinesl zprávu, že Soukup například tvrdí, že je „vymetačka večírků“.

„Já jsem koukal, že byla teď paní Bohdalová nemocná. Já proti ní nic nemám, v životě jsem ji neviděl. Neberte to jako urážky paní Bohdalové, ale já odmítám, aby byl někdo nedotknutelný. Jen co se uzdravila, byla za hrdinku, že zvládla ve dvaadevadesáti letech dva mejdany za jeden večer," kritizuje Soukup v pořadu VIP svět Speciál i ty, kteří Jiřinku adorují. Divákům se snažil vysvětlit, že to všechno dělá paní Jiřina hlavně pro peníze.

Proč musí Bohdalová obrážet každý den dva mejdany? Protože je to kšeft. Ona tam nechodí zadarmo, že by tam neměla co dělat. Ona za to dostane zaplaceno, protože kde se mihne Bohdalová, tam se o tom píše. Kdo si pořídí Bohdalovou na křest knížky nebo desky, musí za to zaplatit,“ vysvětloval moderátor, který se vymezuje proti velkému množství známých osobností.

Otázkou je, nakolik se jeho poslední tvrzení o Bohdalové setkává s pravdou. Jsou samozřejmě firmy, které za účast celebrit na uvádění svých nových výrobků platí. Jenže Jiřina Bohdalová nejčastěji chodí křtít desky nebo knížky svých kamarádů a kamarádek, a jak jsme si ověřili i u řady pořadatelů podobných akcí, na ty umělci chodívají zadarmo, z přátelství. I když samozřejmě mohou existovat nějaké ojedinělé výjimky, po řadě našich dotazů na pořadatele se nezdá, že by Bohdalová patřila mezi placené hosty. Desky a knihy ostatně dnes ani nevydělávají tolik, aby si vydavatelství mohla dovolit platit honoráře hostům křtů.

Jaromír Soukup: Bohdalová jako normalizační hvězda?

Ještě překvapivější bylo jeho vyjádření na jaře. Tehdy Jaromíra Soukupa podráždilo, když herečka prozradila, že má ještě jedno velké přání.

„Říká, že ve dvaadevadesáti letech ještě čeká na nějakou velkou roli. Tenhle fenomén normalizačních hvězd… Já protestuji, aby ovládaly český prostor, abychom trpěli obdivem k normalizačním hvězdám, kterým je teď 75 a víc,“ tvrdil naštvaně.

Pod normalizační hvězdou si osobně představuji leckoho. Třeba Ludmilu Pelikánovou a její proslulé Křeslo pro hosta. Chápu, proč do této škatulky někteří řadí Michala Davida a další hvězdičky Františka Janečka. Jiřinu Bohdalovou tam ale nevidím.

Tyranie režimu

U této herečky přece není žádným tajemstvím, že komunisté jí v padesátých letech zavřeli otce kvůli pomáhání exministrovi Benešovy vlády. Původně dostal trest smrti, pak patnáct let, nakonec si jich odseděl sedm.

Sama Bohdalová byla tvrdě vyslýchána estébáky. Ve vazbě strávila dva dny a zažila si od pohůnků režimu svoje.

Vůbec pak nebylo divu, že spolu s někdejším manželem Radoslavem Brzobohatým byli hlavními hvězdami silného filmu Ucho (1970), který byl prakticky obžalobou totalitních praktik, takže snímek po dokončení okamžitě putoval na dvacet let do trezoru.

Jenže i díky obrovskému talentu byla tehdy Jiřina Bohdalová už tak oblíbená u diváků, že si ji ani bolševici nedovolili zakázat. Hrála dál. To z ní ale podle mého názoru normalizační hvězdu nedělá.

Filmové skvosty

Přestože se nám to dnes nemusí jevit jako správné (někteří tvrdí, jak pomáhala v estrádách a filmech vytvářet iluzi o normalizační pohodě), umělci prostě někdy hledí hlavně na to, aby zpívali, hráli nebo aby uživili rodinu.

I když Jaromír Soukup má právo na svůj názor, Jiřinu Bohdalovou s jejím osudem mi přesto nepřipadá fér označovat za normalizační hvězdu. Nevídal jsem ji v čele prvomájových průvodů, neslyšel jsem ji recitovat básně o krásách socialismu.

Možná si ředitel TV Barrandov vybavuje něco, co já ne, ale že by pravidelně hrála v prorežimních titulech, o tom nic nevím. Určitě někdy nemohla odmítnout, to patřilo k době. Přesto v její filmografii vidím především filmové a seriálové skvosty (Světáci, Chalupáři, Nesmrtelná teta, Fany a desítky dalších), které budou populární ještě dlouho poté, až my tu nebudeme.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy