Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Navštívili jsme nemocného Milouše Jakeše: 5 minut odemykal, ozvaly se podivné zvuky

+ Dalších 21 fotografií
Zdraví už mu neslouží tak, jak by si přál. Byt posledního šéfa komunistů Milouše Jakeše (97) je jako nedobytná pevnost. Do luxusního 2+kk přesídlil z prvorepublikové vily, kterou mu synové za 45 milionů prodali. Za ikonou pádu totalitního režimu jsme se s kamerou eXtra.cz zajeli podívat. V dejvickém sousedství stále platí za známou osobnost.

V létě skončil v LDN v Roztokách u Prahy, před vánočními svátky zase ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Se zdravotními obtížemi se Milouš Jakeš stále pere. Zastihli jsme ho doma, z někdejšího nejmocnějšího muže Československa však vlivem nemoci vyprchal veškerý elán.

Jakeš má návštěvy rád, jenže už mu na ně nezbývají síly. Nejprve se zpoza dveří linuly zvláštní zvuky, pak mu trvalo odhadem pět minut, než je zvládl odemknout. To však neznamenalo vítězství, pořádně mu neslouží ani sluch. Ale zklamání, že musí kvůli zdraví odmítnout rozhovor, na jeho tváři nešlo přehlédnout. „Jsem nemocný, takže už na tyhle věci nemám náladu ani sílu. Nezlobte se,“ řekl reportérům eXtra.cz.

label alt

Ve službách komunismu

Milouš Jakeš se narodil se 12. srpna 1922 v osadě České Chalupy nedaleko Českého Krumlova. Rodiče ho chtěli pojmenovat Miloš, ale farář trval na tom, že Milouš je lepší. Vyrůstal v chudé rodině truhláře a drobného zemědělce. Po obecné a měšťanské škole nastoupil jako montér v Baťových závodech ve Zlíně (později Gottwaldově) a stihl ještě vystudovat průmyslovku. V roce 1945 vstoupil do Komunistické strany Československa. Dotáhl to až na generálního tajemníka ÚV KSČ. Ve funkci vystřídal prezidenta Gustáva Husáka a zastával ji od prosince 1987 do listopadu 1989.

Více o tématu

Potíže má Jakeš i s pohybem, když mu nepomáhá další člověk, je odkázaný na stařecké chodítko. Tohle už není podzim života, to je zima s krutými mrazy…

Čas zpytovat svědomí

Prvorepubliková hacienda na pražské Hanspaulce mu říkala pane do roku 2016. Politik, který proslul výrokem, že Hana Zagorová (73) je milá holka, ji ještě před prodejem nechal přepsat na syny. Ti potom za vilu inkasovali 45 milionů korun od realitky, z jejíchž rukou putovala za 98 milionů do majetku uhlobarona Petra Pauknera (64). Bohužel dosud chátrá, před garáží je hromada odpadků a poštovní schránka praská pod náporem letáků.

Ve dvoupokojovém bytě s kuchyňským koutem a prostornou terasou má Jakeš komfort. Nemusí se tam zabývat malichernostmi a má prostor soustředit se na svoje pochroumané zdraví. A také zpytovat svědomí. Od podzimu ho totiž policie stíhá za zločiny, jichž se dopustil za totalitního režimu, kterému na jeho sklonku velel.

Milouš Jakeš se pere s nemocí

Související články

Další články