Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Návrhářka Zuzana Osako o olympijských úborech: Probrečela jsem půl dne

Návrhářka Zuzana Osako o olympijských úborech: Probrečela jsem půl dne
Zdroj: Se svolením Českého olympijského výboru
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Olympiáda

Olympijský výbor představil, jaké oblečení budou mít čeští sportovci na zahajovacím ceremoniálu na olympijských hrách v Tokiu. Za návrhy stojí návrhářka Zuzana Osako, která kolekci šila ručně každému na míru. V modelech propojila české kulturní dědictví s kulturou hostující země. 

Český olympijský výbor dlouho hledal někoho, kdo by mohl vytvořit oděvy pro reprezentanty na letošní Letní olympijské hry v Tokiu, ale zároveň to musel být někdo, kdo rozumí japonské kultuře. Nakonec padla volba na návrhářku Zuzanu Osako, která se svým manželem žila v Japonsku několik let. „Je to obrovská čest. Když jsem dostala tu nabídku, probrečela jsem půl dne,” nechala se slyšet Zuzana Osako.

Osako dostala jasné zadání

Návrhářka dostala jasné zadání: uctít tradice hostující země, ale zároveň ukázat i naše tradice. Bylo proto důležité najít prvek, který splňuje tradice obou zemí. „Ten jsem našla v modrotisku,” vysvětluje návrhářka v rozhovoru pro ČT24. Modrotisk byl v roce 2018 zařazen na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO a velkou tradici má i v Japonsku. Podobně jako u krojů jsou výrazně odlišeny modely pro muže a pro ženy.

„Nepřemýšlela jsem nad tím, abychom se odlišili, ale spíš jaká je estetika v hostující zemi. A tou je hlavně elegance,” říká Osako. Vytvořila proto modely, které jsou elegantní, ale zároveň reflektují kulturu obou zemí. Osako vytvořila pět unikátních střihů, tři pro muže a dva pro ženy. Žena má pod jupkami (svrchní oděv s dlouhým rukávem, pozn. red.) šaty, což není úplně typické, protože se k tomuto typu většinou nosila sukně. „Aby oděv žena využila co nejvíce, stačí jí potom sundat jupku a bude chodit v bílých šatech,“ dodává. Muž má pak košili, vestu a kalhoty.

Minimalistické barvy i střihy

Co se týče barev, šaty i kalhoty jsou bílé, což vycházelo z oblečení československého týmu na minulých olympijských hrách v Tokiu v roce 1964, kde se proslavila gymnastka Věra Čáslavská. Ani s doplňkami návrhářka nezahálela. Vytvořila vějíře, které na sobě také měly modrotisk. „Vějíř je velmi chytrá věc, protože tam bude určitě horko a my se budeme moci ovívat,” nechala se slyšet Aneta Holasová, stříbrná medailistka z Evropských her 2019 ve sportovní gymnastice.

Oděvy jsou vytvořené tak, aby je reprezentanti mohli nosit i na běžné nošení. Osako také dodala, že kousky jsou vytvořeny exkluzivně pro český olympijský tým, a nebudou proto k dostání nikde v obchodě. „Výroba je ruční a řemeslně mistrovská,” upřesnila česká návrhářka.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy