Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Návrat žáků do škol v rouškách: Metrové rozestupy jsou podle Plagy nesmysl

Zdroj:
+ Další 3 fotografie
Návrat do škol
Premiér Andrej Babiš si návrat studentů do škol představuje tak, že by studenti mezi sebou měli dodržovat metrové rozestupy a také by chtěl zavést rozfázování začátku vyučovacích hodin. Ministr školství Robert Plaga si Babišovy plány nedovede představit v praxi.

Kvůli koronavirové epidemii jsou všechna školská zařízení v České republice už od poloviny března zavřená. Žáci by se do škol mohli vrátit v polovině května. Premiér Andrej Babiš (65) plánuje postupné otevření škol. Ministr školství Robert Plaga ve čtvrtek v České televizi uvedl, že by raději viděl všechny studenty nastupovat najednou.

Jak to vidí Babiš

V rozhovoru pro Blesk se Babiš rozpovídal o tom, jak to vidí s návratem studentů do škol. Krom toho, že by se nejdřív měl otevřít první stupeň a mateřské školy, si představuje, že by měli žáci dodržovat určitá hygienická opatření. Žáci by podle něj měli dodržovat metrové rozestupy a také chce rozfázovat vyučovací hodiny tak, aby se děti z různých tříd nepotkávaly.

Ministr školství to tak nevidí

Ministr školství Robert Plaga nesouhlasí se vším, co Babiš řekl. Dovede si představit, že ve školách bude po návratu žáků nutná zvýšená dezinfekce, důsledné dodržování hygienických návyků, kontrola zdravotního stavu žáků, možná nošení roušek a další opatření. Podle něj je ovšem nemožné, aby žáci dodržovali rozestupy. „Neumím si to organizačně představit na našich školách,“ pronesl.

Plaga by také dával přednost tomu, aby školství začalo fungovat jako celek, všechny typy škol v jednom termínu. Dále zdůraznil, že samozřejmě počká na doporučení ministerstva zdravotnictví a posléze jeho úřad rozhodne, zda je možné to zrealizovat.

Ani předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý si nedovede představit Babišovy plány v praxi. „Nevím, jestli byl pan premiér někdy v posledních letech ve škole. Já si to vůbec neumím představit,“ uvedl Černý. „Jestli mají děti ve škole sedět v metrových rozestupech a de facto si nehrát, nehýbat se a tak dále, tak ať se teda radši učí doma on-line, jak se to teď školy postupně učí,“ poznamenal.

Ministr školství Plaga také zmínil, že nepočítá s tím, že by se studium mělo žákům prodlužovat přes prázdniny.

Související články

Další články