Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Extra Host (pořad) Počasí Jana Paurová Bohumín

Nejnovější kauzy

Návrat vymýcených nemocí do Česka, v nebezpečí jsou i očkovaní: Od spalniček po tuberkulózu

Zdroj: profimedia
+ Další 2 fotografie
Jste očkovaní?
Téměř vymýcené infekční nemoci se ukázaly nejen v Evropě, ale i v České republice. Kvůli snadnému cestování, špatnému proočkování či neočkování a také rychlejší adaptaci a mutaci virů se rozmohly infekční nemoci víc, než je zdrávo. V bezpečí nejsou ani očkovaní.

Začalo to černým kašlem před čtyřmi lety. Jen u nás onemocnělo dva a půl tisíce lidí, to potvrdilo fakt, že se nemoc vrátila, i když je očkování na ni povinné. Černý kašel je velmi nakažlivé infekční onemocnění, přenáší se především kašláním, kýcháním a smrkáním. Způsobuje opravdu silné záchvaty kašle, kdy nemá člověk možnost se ani nadechnout. U dětí existuje nebezpečí rozvinutí zánětů plic či zastavení dechu.

„Může to mít skutečně drastický průběh, včetně třeba zvracení, dávení, zánětu spojivek,“ uvedla lékařka Eva Beranová. Každý rok je zaznamenáno 50 – 60 milionů lidí, kteří onemocní černým kašlem. Z toho až 350 000, většinou dětí, nemoci podlehne.

label alt

Co jsou to spalničky

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které nejčastěji postihuje děti ve věku 4 až 5 let. Virus spalniček se přenáší kapénkovou infekcí a onemocnění se projevuje horečkou až 40°C, rýmou, kašlem, zánětem spojivek a na sliznici v dutině ústní se objevují bělavé tečky se zarudlým okolím. Jedinou spolehlivou ochranou před touto nemocí, která může skončit i smrtí pacienta, je očkování.

Spalničky se vrátily před časem

Spalničky všichni znají jako typickou zarudlou vyrážku. Na přelomu tisíciletí by člověk ve vyspělých státech spalničky snad nenašel. Proočkovanost byla před třinácti lety skoro stoprocentní, jak v Evropě, tak u nás, ale když nemoc zmizela, lidé očkování moc nechtěli.

„Jeden ze zásadních faktorů je klesající proočkovanost, pak čelíme epidemiím. Poslední rok to bylo 600 případů,“ uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. WHO vloni kvůli epidemii vyřadila Českou republiku ze seznamu zemí, kde byla nemoc vymýcena.

Očkovaní s příušnicemi

Další vracející se nemocí jsou příušnice. Ty se projevují celkovou únavou, bolestí hlavy, vysokými teplotami a postupně se vytváří měkké zduření jedné nebo více slinných žláz, které může být i bolestivé. Příušnice jsou nebezpečné, mohou způsobit zánět mozku, neplodnost nebo i hluchotu. Největším problémem je to, že za poslední roky dostali tuto nemoc i očkovaní lidé. Za každý rok je v Evropě zaznamenáno úmrtí desítek lidí.

Nebezpečná tuberkulóza

Nakonec přichází tuberkulóza. Je to vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které v minulosti často končilo smrtí. Po zahájení plošného očkování se podařilo výskyt nemoci snížit na minimum. Základními příznaky jsou teploty, malátnost, únava, úbytek váhy, později se přidává bolest na hrudi, horečky, kašel. V pozdním stadiu nemoci se objevuje i vykašlávání krve.

Tuberkulózou se ročně jen v Česku nakazí asi 500 lidí. Třetinu z toho tvoří cizinci, kteří sem dorazili za prací. „Celkově by danému systému jistě pomohlo zpřísnění zdravotních prohlídek u zaměstnanců,“ uvedl Jiří Kos z Krajské hygienické stanice Vysočina. Bohužel, ne každý zaměstnavatel chce platit 400 korun za takový test.

Je pravděpodobné, že očkovaní lidé se budou muset mít na pozoru. Ti neočkovaní jsou automaticky v nebezpečí.

Související články

Další články