Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019 Vánoce 2019

Nejnovější kauzy

Návrat POVINNÉ VOJNY? Chce ji většina Čechů, odpůrců je 4× méně

+ Další fotografie
Anketa
Patnáctým rokem je v Česku zrušená povinná vojenská služba. Naše armáda je plně profesionální a civilisté by museli do boje pouze při ohrožení státu nebo ve válce. Většině Čechů se to však nelíbí a volají po návratu vojny. Loni v létě o možnosti obnovení branné povinnosti mluvil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), koaliční ČSSD i opozice ale byly rázně proti.

Česká armáda má přibližně 21 tisíc profesionálních vojáků. Naše země je součástí Severoatlantické aliance a je snad v největším bezpečí v historii. Přesto mnozí Češi chtějí, aby museli na vojnu povinně všichni mladí lidé!

Povinná vojenská služba skončila v roce 2004 a o jejím obnovení se začalo mluvit loni v létě. Téma nastolil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), návrh však ze stolu smetla koaliční ČSSD i opoziční strany.

Mezi Čechy však možnost, by znovu začala platit branná povinnost, stále rezonuje. Z naší ankety vyplývá, že pro její znovuzavedení by bylo téměř čtyřnásobně víc lidí (3 tisíce) oproti těm, kteří jsou proti (700).

Je zajímavé, že odpůrci vojny, jež se s největší pravděpodobností v nejbližší době nevrátí, bývají ve svých opodstatněních konstruktivnější. „Jsou lidé, kteří když chtějí na vojnu, tak se na ni přihlásí. Říká se jim vojáci. Pak jsou ti, kteří na ni nechtějí. A ti se na ni nehlásí. Říká se jim civilisté. A pak jsou ti, kteří by na ni sami nešli, ale líbilo by se jim, kdybyste na ní šli vy. A těm se říká pokrytci,“ napsal třeba Lukáš.

Zato Miroslav se s tím vůbec nepáral: „Musím se spát, jak ti, kterým se to vyhnulo, jsou proti. Ti dnešní nevychovaní smradi bez disciplíny to potřebují jako sůl.“

A co vy? Chtěli byste znovuzavedení povinné vojny, anebo se vám taková představa příčí?

Mohlo by vás zajímat

Další články