Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Návrat do života je tu: V pondělí se otevírají hospody a bary, sdělil Vojtěch

Návrat do života je tu: V pondělí se otevírají hospody a bary, sdělil Vojtěch
Zdroj: Profimedia
COVID-19

Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na páteční tiskové konferenci oznámil, že už v pondělí dojde k dalšímu výraznému rozvolnění. Měly by otevřít restaurace, koupaliště nebo herny.

Ministerstvo zdravotnictví podle nového ministra Adama Vojtěcha zmírňuje podmínky pro omezení služeb kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Chce se mu ale bránit Ústavní stížností, řekl v pátek po jednání vlády. Nebudou tak dál uzavřené restaurace, bary, herny a kasina nebo vnitřní bazény, ale návštěvníci budou muset mít testy.

Názor Nejvyššího správního soudu je velmi restriktivní, pokud jde o možnosti a pravomoci ministerstva zdravotnictví uzavírat plošně služby, uvedl ministr Vojtěch. Podle něj soud nedává prostor pro plošná opatření. Ministerstvo proti němu bude podávat ústavní stížnost.

Vzhůru do restaurace

Restaurace a další stravovací zařízení budou moci od pondělí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha otevřít vnitřní prostory. Hostů bude moci být tolik, kolik je míst k sezení. U stolu budou moci sedět nejvýše čtyři hosté, nutné bude dodržování rozestupů nebo nošení ochrany úst a nosu mimo konzumaci. Nutné budou nadále negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19.

K náhlému rychlému rozvolnění vláda podle Vojtěcha přistoupila kvůli tomu, aby respektovala rozsudek Nejvyššího správního soudu. Podle ministra by mělo být uvolňování pomalejší a sám by byl spíše pro otevření až od 14. června, jak bylo dříve avizováno.

Otevřou se koupaliště, sauny i wellness

Umělá koupaliště, sauny, solné jeskyně či wellness se budou moci od pondělí podle ministra Vojtěcha rovněž otevřít. V bazénech a na koupalištích bude platit limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její bezprostřední blízkosti. V saunách, wellness nebo solných jeskyních bude smět být kapacita naplněna na maximálně 30 procent.

V bazénech a koupalištích bude podle Vojtěcha nutná ochrana dýchacích cest jen při vstupu nebo v odpočinkových zónách, nikoliv ve vodě. Lidé se při vstupu do všech výše zmíněných provozů budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, který podstoupili v oficiálním odběrovém centru, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

Herny i kasina otevřou

Herny a kasina budou moci podle Vojtěcha taktéž od pondělí obnovit provoz. U kongresů a dalších hromadných akcí bude navýšen počet účastníků.

Po rychlejším uvolňování, mimo jiné právě otevření kasin nebo zvýšení limitu účastníků u konferencí a kongresů, volala například Hospodářská komora. Vláda podle Vojtěcha chce respektovat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, proto plán uvolňování zrychlila. Sám by ale byl za pozvolnější otevírání jednotlivých zařízení, uvedl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy