Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Návrat do školních lavic přehledně: Kdy děti musí mít roušky a jak to bude s jídelnami

Návrat do školních lavic přehledně: Kdy děti musí mít roušky a jak to bude s jídelnami
Zdroj:
školy
Letošní začátek školního roku čeká děti 1. září stejně tak, jako tomu bylo v předchozích letech. Žádná plošná opatření se údajně nechystají, ředitelé by však měli sledovat obecný vývoj koronavirové situace v Česku podle takzvaného semaforu. Povinnost nosit roušky bude platit pouze ve společných prostorách. Ve třídách budou moci žáci roušky odložit.

Protože prázdniny pomalu končí, což znamená, že se blíží začátek dalšího školního roku, mnohé napadá otázka, jak to bude ve školách probíhat. Ani České republice se koronavirová epidemie nevyhnula a tak všichni musíme počítat s určitý změnami, aby se co nejvíce zamezilo šíření viru. Na otázky spjaté se školami odpověděl ministr školství Robert Plaga, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a také hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

Do škol půjdou všichni

Do vzdělávacích zařízení by se měli vrátit v plném nasazení všichni žáci a studenti. Oba ministři uvedli, že chtějí výuku obnovit maximálně. "Školy 1. září vstupují do standardního provozu. Není omezen počet žáků ve třídách, není třeba potvrzení o bezinfekčnosti," zmínil Plaga.

Podle Vojtěcha nebude zapotřebí nosit ve třídách roušky. "Nutné ale budou ve společných prostorách, cestou na oběd, ve frontě na jídlo, při konzumaci ale nikoliv," doplnil Vojtěch. Vzhledem k tomu, že by se v jídelně neměli potkávat žáci z různých tříd, bude asi vydávání obědů trvat Jídelny proto mohou obědy vydávat delší dobu. Zakázáno bude samoobslužné odebírání příborů, nápojů, polévek či salátů.

Krom toho nebudou plošně platit žádná opatření. Jediné, co budou muset pedagogové hlídat, jsou zvýšené hygienické standardy. "Zdůrazňujeme větrání prostorů. Pravidelné větrání tříd je zásadní pro prevenci šíření dané choroby," upozornil ministr zdravotnictví. Nebudou rovněž omezeny nebo nějak regulovány příchody a odchody žáků do školy a ze školy.

Školní semafor

Na tiskové konferenci ministři představili manuál s pokyny k provozu za epidemie. Školy se budou muset řídit podle semaforu neboli systému čtyř stupňů rizika nákazy. Ministerstvo zdravotnictví jej používá také pro označování epidemiologické situace v jednotlivých okresech.

Aktuálně jsou všechny regiony na nejnižším stupni rizika. To znamená že mohou fungovat ve standardním režimu. Výjimkou je ovšem Praha a Frýdek-Místek.

Nakažení ve škole?

Pokud se v daném vzdělávacím zařízení vyskytne nemoc covid-19, není nutné zavírat celou školu. "Jeden pozitivní žák ve škole neznamená automaticky zavření celé školy. Pokud bude dítě či učitel pozitivní, je izolován po dobu nově minimálně 10 dnů," řekla Rážová.

Družiny a výlety

Mnohé také zajímá, jak to bude s družinami. Fungování školních družin bude čistě jen na rozhodnutí ředitelů. Plaga míní, že by se v družinách neměli setkávat děti z různých tříd.

A co třeba školní výlety? Ty samozřejmě zakázány nebudou. Ani školy v přírodě nikdo zakazovat nebude. "Nejsou zakázány, ani se s tím nepočítá. Konání nebo nekonání bude odvislé od aktuální epidemiologické situace," pronesl Plaga.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy