Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020 koronavirus

Nejnovější kauzy

Nátělníky, slipy a špičaté podprsenky: Takové spodní prádlo jsme nosili před 17. listopadem 1989

Zdroj: archiv
+ Další 2 fotografie
17. listopad
Československé spodní prádlo slavilo za socialismu dlouhá léta úspěch, přestože jeho kvalita byla v porovnání s dnešními kousky naprosto tristní. Tento textil u nás vyrábělo hned několik firem, všechny ale chrlily téměř totožné produkty. Špičaté podprsenky nebo červené trenýrky budou Čechy v noci strašit snad až navěky.

Základními kusy pánského spodního prádla byly v 60. letech červené trenýrky, dlouhé spodní podvlíkačky a nátělníky. Netrvalo ale dlouho, trenýrky šly stranou a Československo zasáhl nový trend. Slipy stály od 18 do 25 korun a chtěl je nosit úplně každý. Největším lákadlem byly pestrobarevné vzory, kterými firmy začaly opatřovat i nátělníky.

U nevzhledných bombarďáků nechtěly zůstávat ani dámy, pokukovaly tak po elegantnějších intimních kouscích, jež však byly těžko k dostání. Problém měly i s podprsenkami, měly totiž totožný tvar a vyráběly se z jediného materiálu. Ženy s větším poprsím sehnaly i unikátnější podprsenky, majitelky menších vnad ostrouhaly.

Pánské prádlo se vyrábělo z bavlny, dámské z polyamidu a polyesteru. A stejně jako většina jiných věcí, obojí patřilo k nedostatkové­mu zboží.

Později mohly ženy prohloubit svou svůdnost kvalitními silonkami, jež ve Varnsdorfu začal vyrábět Julius Kunert. Československé ženy se po nich mohly utlouct a úspěch slavily i v zahraničí. Naopak odpor už tehdy měly k vroubkovaným béžovým punčocháčům, do kterých je matky navlékaly už v dětském věku.

Související články

Další články