Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Natálie přišla o nohu, úsměv na tváři ale neztrácí: Jsem konečně spokojená, říká

Fotografka Lehmanová si nechala amputovat nohu.
Zdroj: Se souhlasem DVTV a Natálie Lehmanové, koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
Amputace nohy

Fotografka Natálie Lehmanová se narodila s ortopedickou vadou zvanou golfová noha. Kvůli tomu vzniká celková deformace nohy. Kvůli neustálým zdravotním problémům a velkým bolestem se nakonec sama rozhodla pro amputaci. Jak sama říká, cítí se mnohem šťastněji, a dokázala tak, že i přes handicap se dá žít život naplno.

„Vyčerpala jsem všechny operativní i rehabilitační možnosti. Amputace bylo to poslední, co zbývalo,” začala vysvětlovat fotografka Natálie Lehmanová v rozhovoru DVTV moderátorce Daniele Písařovicové. To byl i důvod, proč se pro amputaci nohy v listopadu 2020 rozhodla.

Jak ale popisuje, kvůli vrozené vadě zvané golfová noha nebo také clubfoot, kdy jsou chodidla od narození vbočená dovnitř, měla v životě spoustu komplikací. „Musela jsem se vzdát práce i běžného fungování. Nemohla jsem normálně chodit,” vysvětluje další důvody. Kromě nohy totiž tato nemoc ovlivňovala i kyčle nebo třeba záda. „Bolesti se poté násobily,” dodává.

Amputace byla osvobozující

Spousta laiků se domnívá, že nechat si amputovat nohu muselo být nejtěžším rozhodnutím v životě. Ale Natálie to tak nevnímá, a naopak rozhodnutí považuje za osvobozující. Většinu dětství a velkou část života sice strávila v nemocnicích, ale nyní se podle svých slov cítí nejšťastněji.

V rozhovoru dále uvedla, že když se narodila, léčba ještě nebyla na takové úrovni, jako je dnes. „Dá se léčit i bez operací. Já neměla to, co mají dnešní děti. Pokud mají děti toto onemocnění, dá se to zjistit z ultrazvuku a začnou se léčit hned od narození. Mě začali léčit až ve dvou letech,” říká a dodává, že tím se vše oddálilo a mohlo se vše řešit až operativně.

Optimismus jí zůstal

Když se jí moderátorka Písařovicová ptala, jak je možné, že nikdy nemizí její úsměv na tváři, odvětila, že je zkrátka spokojená. „Už mě nic netrápí, mám v životě vše, co jsem si přála. Proč bych nebyla,” směje se Natálie, která je zvyklá se radovat i z maličkostí. „Člověka mohou potkat horší věci, než je tato vada,” vysvětluje.

V České republice se každoročně narodí až 200 dětí, které jsou postiženy tzv. golfovou nohou. Podle webu Achilleus.cz si navíc každý druhý den tuto diagnózu vyslechne jedna rodina. Ať už při prvním velkém genetickém ultrazvuku nebo při porodu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy