Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Našli, moji rádcové? Nenašli! Vědci hodiny pátrali na poště po covidu, bezúspěšně

Našli, moji rádcové? Nenašli! Vědci hodiny pátrali na poště po covidu, bezúspěšně
Zdroj: Profimedia.cz
koronavirus
Vědci strávili 12 hodin odebíráním vzorků na pobočce České pošty na Hlavním vlakovém nádraží v Brně. Tuto pobočku měsíčně navštíví zhruba 50 tisíc lidí a vědecký tým využil k odběrům citlivé metody PCR, která dokáže detekovat řádově desítky virů. Za dobu vzorkování se na poště vystřídalo 2 600 lidí a výsledek analýzy ukázal, že ani ve vzduchu, ani na 20 testovaných površích se koronavirus nevyskytl. Informovala o tom reportáž CNN Prima News.

O odebrání vzorků a pobočce České pošty na Hlavním vlakovém nádraží v Brně se postaral vědecký tým Omara Šerého, který na místě strávil jeden celý pracovní den. Vzorky byly odebírány ze všemožných povrchů, dokonce i z rukou.

Vzorky byly následně poslány na důkladnou analýzu, jejíž výsledky šokovaly i samotné vědce. „Za tuto dobu, co jsme vzorkovali, se na poště vystřídalo více než 2 600 lidí. Vzorkovali jsme vzduch, různé povrchy, ruce pošťaček. Zjistili jsme, že prakticky ani ve vzduchu, ani na žádném z testovaných povrchů, se koronavirus nevyskytl,“ řekl Šerý CNN Prima News.

Od počátku koronavirové pandemie bylo téma přenosu viru přes povrch několikrát zkoumáno a řešeno. Vědci docházejí k závěru, že takový přenos je jen minimální a že šíření probíhá primárně vzduchem, tedy kapénkami v něm.

Slova odborníka

Vedoucí vědeckého oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd Vladimír Ždímal v rozhovoru pro web iDnes.cz uvedl, že Evropské centrum pro kontrolu nemocí nedávno konstatovalo, že ve světě nebyl prokázán přenos koronaviru kontaktem přes povrch. Skutečně účinným prostředkem v boji proti pandemii jsou podle něj roušky či respirátory.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy