Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Našli hrob a podobiznu skutečné Sněhurky: Největší rozdíly mezi ní a tou pohádkovou

Zdroj: Disney/Archiv
+ Další 3 fotografie
Wow
Věděli jste, že Sněhurka ze známé pohádky žila i ve skutečnosti? Předlohou pro příběh bratří Grimmů se stala baronka z německého Bavorska, jejíž náhrobní kámen teď vystavili v tamním městě Bamberku. Tyhle dvě ženy měly mnoho společného, ale v ještě více ohledech se lišily.

Muzeum v německém Bamberku vypátralo náhrobní kámen, jenž byl dlouhá léta považován za ztracený. Patří baronce Marii Sophii Margarethe Catherine von Erthal. A většina badatelů se shoduje, že právě tahle šlechtična se stala předlohou pro pohádku o Sněhurce, kterou jako první sepsali známí sběratelé příběhů bratři Grimmové.

Baronka se narodila v roce 1729 v ospalém bavorském městečku Lohr am Main. Byla dcerou knížete Philippa Christopha von Erthal a baronky von Bettendorff. Až do smrti matky Marie Sophie žili spokojeně na honosném zámku. Jenže kníže nechtěl zůstat sám, a tak hledal, až našel a zamiloval se do Claudie Elisabeth Marie von Venningen, hraběnky z Reichensteinu.

Macecha si vypěstovala neskrývaný odpor k jeho potomkům z prvního manželství a nejvíc to odnášela právě Marie Sophie.

Podoba s osudem pohádkové Sněhurky opravdu není čistě náhodná. Že se bratři Grimmové o smutném životě Marie Sophie doslechli, dokazuje i fakt, že krátce po skončení této rodinné tragédie pobývali ve městě Hanau. To je od Lohru co by kamenem dohodil, zhruba 50 kilometrů. A jak známo, závistivci si o neštěstí druhých štěbetají rádi a dost hlasitě.

S příchodem macechy do zámku ale veškerá podobnost se Sněhurkou končí. Baronku Marii Sophii ale stihl tak krutý osud, až by se chtělo věřit, že ji nevlastní matka proklela i ve skutečnosti. Už v mladém věku oslepla a žádný zamilovaný princ se neobjevil. Uchýlila se proto do kláštera, kde v osamění roku 1796 zemřela. O patnáct let později vydali bratři Grimmové knížku o Sněhurce.

Hrob měla Marie Sophie původně v kostele, jenž později zbourali a zachránili alespoň náhrobní kámen. Ten skončil v nemocnici, kterou založil její bratr. Jenomže i ten šel před padesáti lety k zemi. Teď s náhrobkem vyrukovala místní rodina, která ho ze sutin zachránila a rozhodla se ho darovat muzeu.

Související články

Další články