Andrej Kiska (51), který vyhrál volby, dnes slavnostně splnil prezidentský slib a s velkou pompou se ujal slovenského vládního úřadu.

Čtvrtý prezident samostatného Slovenska v březnové volbě porazil premiéra Roberta Fica a konečně převzal vládu po svém předchůdci Ivanu Gašparovičovi.

Slavnostní inaugurace se konala za účasti jeho nejbližších, tedy včetně manželky Martiny a dcery Natálie. Ta na otcův velký den dokonce přiletěla z Londýna, kde trvale žije.

Zbylí tři potomci si slavnostní událost v bratislavské budově Slovenské filharmonie patrně nechali ujít…

Svůj slib složil novopečený prezident do rukou šéfky ústavního soudu na slavnostní schůzi slovenské sněmovny a Slovensko se může těšit na svou novou životní etapu.

Kromě toho, že se Kisko setkal s dosluhujícím prezidentem Ivanem Gašparovičem, tak ještě poobědval s bezdomovci, seniory a mladými lidmi z dětských domovů, čímž si získal velkou část nejen slovenských občanů.

„Slibuji na svou čest a svědomí věrnost Slovenské republice. Budu dbát o blaho slovenského národa, národnostních menšin a etnických skupin žijících ve Slovenské republice. Svoje povinnosti budu vykonávat v zájmu občanů a budu zachovávat i obhajovat ústavu a ostatní zákony,“ zněl přesný text prezidentského slibu, který Kiska dnes krátce před polednem stvrdil svým podpisem.

Tak držíme pěsti, naši milí sousedi…