Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Naše děti pijí první ligu! Otevřeli byste vlastnímu dítěti lahev vína? Pokus na ulici ukázal šokující pravdu

Tady už přestává veškerá sranda! Naše děti prý pijí první ligu, ukázal to nedávný výzkum. A jak se k tomu staví dospělí? To si děti samotné vyzkoušely přímo na ulici. Reakce vás překvapí.

Výzkum OECD ukázal na jedno smutné prvenství. České děti s přehledem vedou žebříček malých alkoholiků a alkoholových degustátorů. Jejich počet navíc raketově stoupá.

České děti pijí dokonce tak moc, že přijde den a nebude se říkat „pije jako Dán“, ale „pije jako Čech“. Čeští puberťáci totiž ty dánské s přehledem v pití alkoholu předběhli. Jak z výzkumu vyplynulo, zkušenost s alkoholovými dýchánky mají téměř všichni patnáctiletí.

Děti pijí víc a začínají s tím dřív. Od roku 2002 vzrostl počet malých pijáků ze 70 % na alarmujících 94 %. Odborníci na zdravotnictví, psychologové a učitelé jsou z této statistiky v šoku.

Není si však k čemu gratulovat.

Češi alkohol u dětí svým způsobem tolerují, pití v nízkém věku ale přináší mnohem horší rizika. Podle psychologa Ladislava Csémyho, odborníka na závislosti, jsou zdravotní a psychologické důsledky zneužívání alkoholu u dětí mnohdy závažnější než u dospělých. Mladí alkoholici často už během dospívání selhávají v životě a dostávají se do uzavřeného kruhu závislostí.

Jak uvedla Helena Rampachová z Asociace nestátních organizací, na závislosti dětí na alkoholu se podílejí paradoxně i samotní rodiče. Určitě každý z nás byl alespoň jednou svědkem toho, jak rodič nechává dítě ochutnat pivo nebo frťánka. A takhle to začíná.

Obecně je česká společnost k alkoholu shovívavá, to koneckonců ukázal i pokus dětí přímo na ulici. Otevřou jim dospělí láhev alkoholu a přispějí tak k dětskému alkoholismu? Podívejte se na video!

Související články

Další články