Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

NASA chce šťouchnout do asteroidu, který objevil Čech: Hodlá tak odvrátit hrozbu

NASA chce šťouchnout do asteroidu, který objevil Čech: Hodlá tak odvrátit hrozbu
Zdroj: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab
vesmír
NASA chce v roce 2021 vypustit do vesmíru kosmickou sondu, která má narazit do malého asteroidu. Vědci tak chtějí prozkoumat, jestli bychom byli schopni zachránit planetu před tělesy přilétajícími z kosmu. Informaci přinesla agentura Reuters.

Evropská kosmická agentura (ESA) podepsala s americkou stranou smlouvu ve výši přes 129 milionů eur, což je v přepočtu téměř 3,5 miliardy korun, na výrobu kosmické lodi. Ta bude součástí společného projektu s americkým vesmírným úřadem NASA

Cílem projektu je prozkoumat odklánění asteroidů směřujících k Zemi, které by pro nás mohli představovat hrozbu. NASA plánuje, že kosmická sonda DART bude vypuštěna v červnu 2021. Sonda bude mít namířeno k binární planetce Didymos.

U binární planetky Didymos se má sonda střetnout s měsíčkem Dimorphos, který kolem hlavního asteroidu Didymos obíhá. Půltunová sonda DART má do měsíčku, jenž byl objeven roku 2003 českým astronomem Petrem Pravcem, narazit v roce 2022. Střet stroje letícího rychlostí 21 600 km/h by měl alespoň trochu změnit dráhu vesmírného tělesa.

Vědci tak chtějí otestovat, jestli je možné pomocí kinetické energie vychylovat objekty, které by Zemi mohly ohrožovat, na bezpečnější dráhu.

Tři roky po vypuštění sondy DART, tedy v roce 2024 poletí do vesmíru další plavidlo. Kosmické plavidlo Hera bude mít za úkol zmapovat výsledný impaktní kráter po zásahu sondy DART. Zároveň má Hera změřit hmotnost asteroidu. K Didymosu se má dostat koncem roku 2026, přičemž Heru čeká šestiměsíční průzkum.

Podle vědců je tříletá přestávka, jež odděluje mise DART a Hera, nutná z toho důvodu, že při nárazu americké sondy vznikne velký oblak prachu a ledu. To na jistou dobu znemožní pozorování a zkoumání.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy