Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Náš první kosmonaut dnes slaví 69. narozeniny! Co dnes dělá Vladimír Remek?

Přejeme všechno nejlepší!
Zdroj: ceskatelevize.cz
Náš první kosmonaut Vladimír Remek dnes slaví 69. narozeniny. Rodák z Českých Budějovic chtěl být celý život ve vzduchu a jako pilot to dotáhl na příčku nejvyšší. Ke konci 70. let minulého století se totiž dostal do vesmíru na 190 hodin. Připomeňme si jeho začátky jako pilota a nahlédněme do současného dění v životě této velké osobnosti.

Vladimír Remek se narodil 26. září 1948 v Českých Budějovicích. Jeho matka byla Češka, otec Slovák, generál vojenského letectva ČSLA. V roce 1966 odmaturoval na střední škole v Čáslavi, následně byl přijat do Vyššího leteckého učiliště v Košicích. Zde létal na cvičných letounech a po absolvování v roce 1970 nastoupil k leteckému útvaru v Českých Budějovicích.

V Budějovicích se od základního pilota vypracoval až na zástupce velitele letecké divize. A dva roky později byl vybrán ke studiu na Vojenské letecké akademii J. A. Gagarina v Moskvě. Tu úspěšně absolvoval v roce 1976 a vrátil se zpět domů, do Českých Budějovic.

Od prosince roku 1976 se ve Středisku přípravy kosmonautů J. A. Gagarina připravoval společně s O. Pelčákem ke kosmickému letu. Remek získal hodnost kapitána a byl nominován do funkce kosmonauta-výzkumníka v posádce kosmické lodi Sojuz 28, jež měla první mezinárodní posádku v rámci programu Interkosmos. Let probíhal od 2. do 10. března 1978. Celková délka letu byla 190 hodin a 18 minut.

Vladimír Remek se tak stal občanem třetího státu (po astronautech z USA a SSSR), který vzlétl do kosmu a byl tehdy 87. kosmonautem světa. Po návratu do Československa absolvoval Vojenskou akademii Generálního štábu SSSR a byl zaměstnán jako vojenský pilot ČSLA. V letech 1990–1995 byl ředitelem ve Vojenském muzeu letectví a kosmonautiky v Praze-Kbelích. V červnu 1995 odešel z armády. V roce 1990 musel ze zákona jako voják ukončit své členství v KSČ.

V červnu 2004 byl ve volbách zvolen jako poslanec Evropského parlamentu jako kandidát za KSČM. Spolu s dalšími třiadvaceti poslanci České republiky působil ve volebním období 2004–2009 v Evropském parlamentu v Bruselu a ve Štrasburku. V roce 2009 svůj mandát obhájil a fungoval jako člen rozpočtového výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Od roku 2013 je velvyslancem v Rusku. Je podruhé ženatý, z každého manželství má jednu dceru. Hovoří plynule rusky a anglicky.

Související články

Další články