Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Narozeniny ve stínu úmrtí manžela: 10 faktů o královně Alžbětě II., které jste o ní možná nevěděli

Královna Alžběta II. slaví 95. narozeniny
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
NAROZENINY

Královna Alžběta II. dnes slaví 95. narozeniny. Bohužel jsou letos její narozeniny poznamenány nedávným úmrtím jejího manžela, prince Philipa. Našli jsme ale pro vás 10 zajímavostí, které jste nejspíš o královně nevěděli.  

Oslavy až v červnu

Ačkoliv má královna Alžběta narozeniny 21. dubna, každoročně se v Británii konají oslavy až v červnu. Jedná se o slavnostní průvod Trooping the Colour, kdy královská rodina projíždí Londýnem a mává z balkonu Buckinghamského paláce.

Oblíbené psí plemeno

Jejím oblíbeným psím plemenem je corgi. Během své vlády jich měla více než 30. Prvního corgiho, Susan, dostala na své 18. narozeniny. Její poslední corgi jménem Whisper zemřel v roce 2018. V současnosti se stará o dva dorgi (mix corgiho a jezevčíka), Candy a Vulcana.

Trest pro královského lokaje

V souvislosti se svými psíky degradovala královského lokaje na obyčejného lokaje. Bylo to poté, co se zjistilo, že jejím corgim během party naléval whisky.

Nejčastěji portrétovaná osoba

Je jednou z nejvíce portrétovaných osob všech dob. Výstava ve Windsorském paláci shromáždila obrovské množství královniných portrétů od těch nejvýznamnějších umělců, jakými jsou Cecil Beaton, Lucian Freud nebo Andy Warhol.

Královské labutě

Technicky vzato, královně patří všechny neoznačené labutě na území Spojeného království. Podle zákonů starých více než 800 let má monarcha právo na všechny neoznačené labutě pohybující se v britských vodách.

Na návštěvě v Číně

V roce 1986 se stala první britskou panovnicí, která navštívila Čínu.

Královna a koně

Už od svých čtyř let jezdí na koni. Prvního poníka, jménem Peggy, dostala od svého otce, krále Jiřího V. Do dnešního dne jezdí ve Windsoru, Sandrighamu a Balmoralu.

S královnou není nuda

S královnou je i zábava. V roce 2002 pořádala v zahradách Buckinghamského paláce obří koncert ku příležitosti 50. výročí svého usednutí na trůn. Show "Party a Palác" byl jedním z nejsledovanějších koncertů v historii, přenos si zapnulo více než 200 milionů lidí po celém světě. Na druhém koncertu se pak sešlo více než milion návštěvníků.

Nejdéle vládnoucí britská panovnice

Královna Alžběta II. je nejdéle vládnoucí panovnicí v britské historii. Stalo se tak v roce 2015, kdy překonala královnu Viktorii, která vládla 63 let. V současné době je královna Alžběta na trůnu 69 let, 2 měsíce a 15 dnů.

Cestování bez pasu

Je jedinou osobou v Británii, která může jezdit v autě bez poznávací značky. Stejně tak nepotřebuje k cestování po světě pas.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy