Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Národní linka pro odvykání kouření se rozšířila: Poradím závislým na alkoholu i hazardním hráčům

Zdroj: archiv
Národní linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

Národní linka pro odvykání kouření vypořádala v průběhu loňského roku 1105 hovorů a 189 poradenských e-mailů. V listopadu 2017 dokonce objem telefonátů narostl na 257, čímž se stal pro specializované konzultanty nejvytíženějším měsícem v roce.

„Oproti předchozím měsícům narostl počet hovorů 2,5 násobně a drží se doposud“, dodává adiktolog Adam Kulhánek. Z těch, kteří začali na lince s odvykáním, po půl roce nekouřilo 44 % a téměř 33 % snížilo počet vykouřených cigaret za den.

Linka nenabízí pomoc jen závislým, ale i jejich blízkým, kteří volají kvůli obavám o zdraví svých partnerů, rodičů či dětí. Základem činnosti linky je delší vstupní konzultace, která pomáhá nastavit individuální průběh odvykání pro každého klienta. Služby linky může využít kdokoliv, počet konzultací není nijak omezen. Pro nové služby to ale platit nebude.

Národní linka pro odvykání alkoholu se zaměří na ty, kteří chtějí získat informace o svém pití a jeho možných důsledcích, ale také na jejich blízké. Podle Miroslava Bartáka z Kliniky adiktologie "1. lékařské fakulty Karlovy univerzity ":https://www.extra.cz/…a-karlovaich je v České republice zhruba 600 000 a řadíme se tak podobně jako u tabáku ke špičce v počtu závislých v Evropě.

Linka pro alkohol funguje podobně jako linka pro" tabák":https://www.extra.cz/tema/tabak každý pracovní den od 10 do 18 hodin, avšak s drobným rozdílem. Počet hovorů s klientem je oproti Národní lince pro odvykání kouření omezen na 6.

„Rozšíření informační linky o další služby vnímám jako užitečné. Zachování jednotného telefonního kontaktu 800 350 000 je praktický krok, aby nedocházelo k záměně mezi závislostmi a každému, kdo se na linku obrátí, byla poskytnuta adekvátní informační pomoc. V tuto chvíli se na linku mohou obracet jak lidé, kteří chtějí změnit své návyky v oblasti kouření, hazardního hraní a konzumace alkoholu, tak i jejich příbuzní a známí,“ kvituje rozšíření národní linky Jarmila Vedralová, národní protidrogová koordinátorka.

Mohlo by vás zajímat

Další články