Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Narodila se kousek od explodovaného reaktoru v Černobylu: Marijka (19) je zázrak, ale...

Narodila se kousek od explodovaného reaktoru v Černobylu: Marijka (19) je zázrak, ale...
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 21 fotografií
ČERNOBYL
Deset let po havárii černobylské elektrárny se v tamní oblasti narodila zdravá holčička. Dnes je Marijka Sovenko (19) zdravá a úspěšná mladá dáma. Pro některé je mladá Marijka zázračným dítětem, odborníci ale varují, že zdravotní komplikace se mohou u dívky objevit klidně i za několik desítek let. O Marijce se začalo znovu mluvit, a to v souvislosti s veleúspěšným seriálem Černobyl.

Marijka Sovenko se narodila v roce 1999, tedy více než deset let po havárii v Černobylu. To se však moc nelíbilo ukrajinským úřadům, které nerady slyšely, že v zakázané oblasti někdo bydlí a ještě přivedl na svět dítě.

Rozruch kolem dívky na dlouhou dobu utichl, ale s uvedením úspěšného seriálu o Černobylu se serveru Sunday Express podařilo Marijku vypátrat. Dívka se narodila Lydii a Michailovi Sovenko. Její otec byl navíc v osudný den přímo u elektrárny, kde zasahoval jako hasič.

Se ženou však následně odmítli opustit zamořenou oblast a rozhodli se tam dále žít. I přes všechna rizika se jim narodila zdravá a krásná dívka. "Pokud si lidé myslí, že je mutant a má dvě hlavy, tak se šeredně pletou. Je to nádherné a zdravé dítě," říká o své dceři Lydie.

Malá Marijka se normálně koupala v řece nedaleko reaktoru nebo pila mléko od krav, které se pásly na zamořené půdě. Když bylo dívence sedm let, museli se přestěhovat, protože v Černobylu nebyla žádná škola, která by fungovala.

V současné době žije Marijka v Kyjevě, kde pracuje v baru a vydělává si na svá studia. „Nemyslí si, že narodit se na takovém místě je něco unikátního. Vlastně fakt, že je jediné dítě ze zamořené zóny, je pro ni dost bolestivý. Bere to jako stigma,“ říká její kamarádka.

Odborníci ale varují, že zdravotní problémy a komplikace se mohou dostavit během několika let. „Místní lidé věří, že Marijka je symbol renesance Černobylu, znamení od Boha, že je bezpečné tu bydlet. Chtějí se vracet,“ tvrdí matka.

Někteří lidé jsou ale toho názoru, že vychovávat dítě v zamořené oblasti je velice nezodpovědné.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy