Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Narkobaron Benjamín Arellano Félix unikal dlouho spravedlnosti. Co se s ním nakonec stalo?

Benjamín Arellano Félix
Zdroj: Se souhlasem Netflixu / Profimedia (koláž eXtra.cz)
+ Dalších 5 fotografií
drogy

Narkobaron Benjamín Arellano Félix (69), který se dostal do povědomí díky nové řadě populárního seriálu Narcos: Mexiko z produkce Netflixu, byl hlavou nechvalně známého kartelu Tijuana. Co se ve skutečnosti stalo s touto tajuplnou postavou mexické drogové scény a co dnes dělá?

Bývalý mexický narkobaron Benjamín Arellano Félix patřil k drogovému klanu Arellano-Félix. Po boku svých bratrů založil a vedl kartel Tijuana. Kartel vznikl na konci 80. let a největší obavy vyvolával v průběhu 90. let, kdy si klan Arellanů-Félixů podmanil obchod s drogami, které směřovaly z Mexika do Kalifornie. Jak informovala na webu ČT24, klan byl obávaný zvláště pro nemilosrdnou likvidaci nepřátel. Po sérii zatčení a úmrtí jeho bossů došlo k oslabení této organizace a na její místo se vyšvihly jiné drogové kartely.

Vzestup a pád kartelu Tijuana

Kartel Tijuana se dostal do popředí po zatčení Miguela Ángela Félixe Gallarda a zhroucení kartelu Guadalajara v roce 1989. Benjamín spolu se svými bratry, zvláště pak s Ramónem, se specializoval na pašování heroinu, kokainu, ale i elektroniky z Mexika do USA.

Ramón Arellano Félix se dostal na seznam nejhledanějších osob FBI, byl nejobávanějším členem celého tohoto kartelu. Mexická policie jej spojovala například s masakrem v Mazatlánu, během kterého měl nechat v roce 1997 vyvraždit dvanáctičlennou rodinu. Zemřel v únoru 2002 ve věku 37 let během přestřelky s policií právě v mexickém městě Mazatlán.

Dlouho unikal spravedlnosti

Benjamín byl dlouho nedotknutelný. Spravedlnosti se vyhýbal díky obrovským úplatkům mexickým politikům a policejním velitelům. K jeho vypátrání došlo zásluhou americké DEA, a to prostřednictvím sledování jednoho z jeho potomků. Mexická armáda jej zatkla v březnu 2002, měsíc po smrti jeho bratra Ramóna. S jeho zatčením byla spojena odměna ve výši dvou milionů dolarů. Nejdříve byl odsouzen k 22 letům, ale po devíti letech byl vydán do USA, kde musel čelit novým obviněním z řízení Tijuanského kartelu.

Rok poté, na začátku dubna 2012, dostal Arrellano Félix 25 let. Jak uvedly Los Angeles Times, Benjamín přiznal, že stál v čele obávaného kartelu.

Jeho právní zástupce Anthony Colombo Jr. řekl, že to byla pro jeho klienta výhodná dohoda. „Původně mu hrozilo rozpětí trestu od 40 do 140 let,“ řekl Colombo.

Sice si polepšil, ale i tak to vypadá na to, že Benjamín stráví zbytek života za mřížemi. V době, kdy si odpyká trest za své zločiny, mu bude 85 let. V současné době je uvězněn ve federálním vězení Spojených států s vysokou ostrahou ve Virginii.

Související články

Další články