Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Naprostá absurdita: Pokuta za koupi bot? Češi zuří kvůli dalšímu vládnímu usnesení

Ilustrační foto.
Zdroj: profimedia.cz
Reakce lidí
Přesun do 4. stupně v systému PES se sice v pátek konat bude, avšak obchody ani služby fungovat nepřestanou. Vláda však přišla s naprosto nepochopitelnou úpravou, která Čechům přijde vyloženě směšná. Podle vlády totiž lidé smějí chodit nakupovat pouze základní potřeby. A tím se rozpoutaly vášnivé debaty.

Vláda sice nechá otevřené veškeré obchody a služby, ale nebude to tak jednoduché. Přišli totiž s tím, že se od 18. prosince zakazuje volný pohyb osob na celém území České republiky od pěti ráno do 11 večer s výjimkami. Usnesení vlády ze 14. prosince najdete ZDE, bod 3 zní přesně takto:

"Zakazuje se volný pohyb osob na území celé České republiky v době od 05:00 hod. do 22:59 hod. s výjimkou cest nezbytně nutných k obstarávání základních životních potřeb (např. nákup potravin, léků a zdravotnických prostředků, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, krmiv a dalších potřeb pro zvířata), včetně potřeb osob příbuzných a blízkých, zajištění péče o děti, zajištění péče o zvířata, využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, doplnění pohonných hmot, odkládání odpadu," s tím, že to vše je možné obstarat i pro členy rodiny.

Češi zuří a ťukají si na čelo

A na sociálních sítích začali lidé zuřit a také vtipkovat. Na otázku: "To jako mám Ježíška kupovat v Penny?" dostal Jaroslav odpověď až úsměvnou: "Ale jen potraviny. Běda, jestli položíte na pokladnu nové rukavice z akce. Hned vás zabásne estébákova zásahovka, tzv. StB."

"Neomezují, ale dle vaší mluvčí očekáváte že lidé budou kupovat jen to nejnutnější. Takže je to jak s restauracema. Otevřeli jste je a pak se divíte, že tam lidi chodili. Jste už totálně směšní. Vše jsem dodržoval a teď už ani nevím, co platí. Na vše dáte 100 výjimek," poznamenal jeden z komentujících. "Obchody se neomezují, ty mohou prodávat, co chtějí, jen kvůli omezení volného pohybu osob je dovolen nákup jen základních potřeb. Snad víte, co jste vydali?" podal dotaz další uživatel.

"To mi dají pokutu, když půjdu koupit malýmu boty?" vznesla dotaz matka dvou dětí. Dost žen se k ní přidalo a vyptávalo se, zda mohou třeba ratolestem koupit dárky, když je děti k životu sice nepotřebují, ale Vánoce jsou za rohem. Takových debat se na sítích rozvětvilo hned několik a lidé stále nechápou, jak to tedy od pátku bude.

Podle ministerstva není žádný problém

Server Lidovky.cz totiž upozornil na fakt, že podle vyhlášky tedy lidé do některých obchodů nesmí.

"Lidé mohou vykonávat nezbytně nutné cesty k obstarávání základních životních potřeb. Jde tedy především o to, aby lidé omezili pobyt na veřejných místech, mezi která patří třeba i obchody," sdělila Lidovkám mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Potvrdila, že k omezení dojde, a také to, že obchody a služby zůstávají otevřené. "Jde tedy především o to, aby lidé omezili pobyt na veřejných místech, mezi která patří třeba i obchody," dodala na závěr.

Ministerstvo zdravotnictví pak zareagovalo stručným příspěvkem na Twitteru, podle resortu žádný problém neexistuje. Pod tweetem se objevilo přes sto komentářů, kde uživatelé sociálních sítí nejen podotýkají, že vláda ani neví, o čem rozhodla, ale že už jsou omezení stejně jako vládní opatření. Někteří dokonce nevolili moc slušná slova a vládu posílali tam, kam slunce nedosvítí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy