Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Nápory vodáků na Vltavě? Zatím jim nepřeje počasí, chybí i zahraniční turisté

Nápory vodáků na Vltavě? Zatím jim nepřeje počasí, chybí i zahraniční turisté
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Vodáci
Vzhledem ke koronavirové situaci se obecně předpokládá, že většina Čechů se v létě za hranice nevydá. Proto se očekával velký nápor na oblíbené české destinace včetně Vltavy v jižních Čechách, kde je mezi vodáky nejoblíbenější úsek mezi Vyšším Brodem a Boršovem. Zástupci kempů a půjčoven se ale ve většině shodují, že to tak žhavé nebude. Zejména je trápí náladové počasí, kdy slunečné dny střídají vydatné bouřky a přívalové deště.

"Teď nás samozřejmě jako každý rok čeká ten nejtěžší termín, který bývá víceméně obsazený. Zatím to ale vypadá, že budeme na nějakých padesáti až pětasedmdesáti procentech toho, co bylo minulý rok," říká Jan Hanuš z půjčovny lodí a raftů Potápka. Odborníci sice očekávali, že lidé budou zůstávat v Česku, podle Hanuše to tak ale úplně nebude, obzvlášť když se může cestovat do Chorvatska. I proto nepředpokládá, že by se na Vltavu hrnuly tisíce vodáků.

Dalším faktorem jsou zahraniční turisté, kterých zatím do Česka kvůli koronaviru neproudí ani zdaleka tolik jako loni. "Teď sem sice začínají jezdit návštěvníci ze zahraničí, hlavně z Rakouska a Německa, ale zatím to není v takovém množství, jako jsme byli zvyklí," přiznává Hanuš. Například Jiří Augustin z kempu Nové Spolí v Českém Krumlově říká, že u nich zahraniční zákazníky snad ještě ani neviděl, doufá ale, že se to zlepší.

Místo uřvaných vodáků rodiny s dětmi

Podle Augustina se situace úplně změnila. Místo klasických skupin vodáků, kteří sjíždění Vltavy brali jako událost spojenou s alkoholem, k nim jezdí hlavně rodiny s dětmi. "Oproti předchozímu roku je úplně jiná klientela, teď tu nejčastěji máme rodiny s dětmi a velkým stanem," říká Augustin a dodává, že kromě klientely se změnily i časy, kdy lidé do kempu přijíždějí.

Místo pátku totiž většina doráží v neděli. "Přičemž neděle byly vždy nejslabší a měli jsme tomu přizpůsobené i směny," vysvětluje Augustin.

Počasí moc nepřeje

Méně zákazníků oproti předchozímu roku doposud zaznamenali i v kempu Branná. Podle zástupců je ale důvod trochu jiný. "Neřekl bych, že by se nás tolik dotýkala koronavirová situace jako spíš to, že nám doteďka úplně nepřálo počasí," míní zástupce kempu. Jak říká, mohou jen doufat, že se počasí umoudří a sezona bude alespoň stejná jako minulý rok. "Nejhorší je, že člověk v podstatě neví, jak to bude. Záleží na počasí i na náladě lidí, může být 14 dní úplně mrtvo, pak zase nával lidí. Nedá se to odhadnout a obzvlášť ne teď," vysvětluje zástupce kempu.

Kempy se zároveň musely přizpůsobit nařízení vlády. Doposud bylo povinné ve vnitřních prostorách nosit roušky, to ale s prvním červencem a vlnou rozvolnění padlo. Dezinfekce zůstávají ale povinné. "Máme tu bezdotyková mýdla a dezinfekce, ale je na každém, jestli dezinfekci využije. Nenutíme vodáky, aby je používali," říká zástupce kempu Branná.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy