Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Napětí v USA eskaluje: Do Kapitolu vtrhli Trumpovi příznivci, na místě se střílelo

Zdroj: profimedia.cz
Nepokoje v USA
V USA panuje už delší dobu pořádné napětí, které po prohře Donalda Trumpa v prezidentských volbách ještě vzrostlo. Dosluhující prezident totiž označil hlasování za zmanipulované a dlouhé měsíce odmítá uznat svou porážku. Při středečním zasedání obou komor Kongresu mělo dojít k definitvnímu potvrzení výhry Joea Bidena. Do Kapitolu ale vtrhli davy Trumpových příznivců, kteří předtím protestovali před budovou. Na místě se už i střílelo, podle prvních informací je jedna žena postřelená. Ke Kapitolu vyrazilo 1000 příslušníků národní gardy.

Před budovou Kapitolu se srocovali zklamaní příznivci Donalda Trumpa už několik hodin před jednáním Kongresu. Zprvu běžná demonstrace ale vyeskalovala v násilí, když se protestujícím podařilo vtrhnout do uzamčené budovy Kapitolu.

Demonstranti se postupně přes ochranku prodrali až do zasedacího sálu, kde křičeli, že Trump vyhrál volby a hlasování bylo zmanipulované ve prospěch Bidena. Následně v budově došlo podle kongresového zpravodaje Matta Fullera ke střelbě. Útočníkem měl být jeden z demonstrantů, přičemž se mu údajně podařilo postřelit jednu ženu, která je nyní v kritickém stavu a bojuje o život.

Zákaz nočního vycházení

Policistě v budově použili slzný plyn a vyedli kongresmany s nasazenými plynovými maskami. Politici ihned začali apelovat na Trumpa, aby své příznivce odvolal. Ten nakonec protestující vyzval, aby nebránili zákonodárcům, kteří „stojí na straně naší země“.

Zatím není jasné, kdy bude jednání pokračovat. Kapitol je zatím uzavřený i s demonstranty uvnitř a snaží se je zpacifikovat policie. Trumpovi příznivci si mezitím uvnitř pořizují selfie a ničí historické věci. Mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman uvedl, že do pohotovosti byla uvedena celá Národní garda. Starostka Washingtonu Musirel Bowserová zároveň v návaznosti na nepokoje vyhlásila zákaz nočního vycházení, který platí od šesti večer do šesti ráno.

Související články

Další články