Nápad, kterému tleskáme: V New Yorku staví pouliční budky s knihami, co je na nich tak zajímavého?
Určitě víte, co je to eBook. Když nebudete pořád očima luxovat strop v metru a podíváte se i kolem sebe, uvidíte lidi s malými elektronickými čtečkami, které by měly pomalu vytlačit z trhu print a knihy jako takové. Do eBooku si můžete teď už stáhnout skoro veškeré čtivo, abyste se nemuseli tahat s Vojnou a mírem pod paží.
My v redakci eXtra zastánci eBooku nejsme, protože čtečka nevoní. Ten pocit, když si otevřete oblíbenou knihu a ze stránek na vás zavane zatuchlá vůně dřevoviny a tiskařské barvy, se totiž nedá nahradit žádnou umělou inteligencí. Nehledě na to, že knížku musíte (alespoň tedy většinou) přečíst poctivě celou, kdežto do eBooku vám klidně nahrají i zkrácené verze.
Takové čtení je pak pro kočku a samotný rituál uvelebit se ve vlněných ponožkách do křesla a začít číst ztrácí bez knihy samotné smysl. A proto jsme rádi, že na zemi ještě existují lidé, kteří to cítí stejně jako my a vymysleli tyto Malé volné knihovny.
Lehké žluté budky postavené v New Yorku jsou napěchovány různými knihami, a když jdete po ulici a zastihne vás průtrž mračen nebo máte chvilku čas, prostě si do nich vlezete a vyberete si ke čtení, co je vám libo. Kdo si chce vzít knihu domů, nechť. Počítá se s lidskou slušností a s tím, že je čtenář zase vrátí na své místo. Ostatně - dneska za knížky ve sběrně papíru dostanete akorát tak zlámanou grešli, v tomto případě spíš roztržený dolar.
Nápad, který bojuje za navrácení tištěných knih na výsluní a obecně za návrat ke čtení krásné literatury, je podle nás hodně ušlechtilý. Říkejte si, co chcete, ale lidi bez čtení degenerují a nejsou schopni pak ani napsat jediné slovo ve své mateřštině správně, chápat složitější významy či se smysluplně vyjádřit. Důkazem toho budiž třeba internetové diskuze. Klidně i zde, na eXtra.