Nalézt v peněžence bankovku, která z vás učiní boháče? Odborník nám řekl, jaké máte šance
Při tisku bankovek může občas dojít k chybě. Bankovka pak sice platí, ale díky chybě tisku může mít v konečné fázi mnohem větší hodnotu. Před časem opět Češi pořádně prozkoumávali obsahy svých peněženek.
Rozšířila se totiž informace, že je v oběhu stokoruna s obráceným vodoznakem. "V případě stokoruny je na bankovce vyobrazen Karel IV., a pokud chcete zjistit, zda je vodoznak chybný, musíte se podívat na přední stranu bankovky. Pokud se Karel IV. ve vodoznaku dívá doprava, je tisk provedený správně. Jestliže se dívá doleva, stokoruna je chybná. To znamená, že se stává zajímavou pro sběratele," psalo se v uplynulých měsících.
Spousta Čechů tak nabyla dojmu, že když náhodou objeví ve svých peněženkách nebo založenou v knihách bankovku s chybou, dostanou za ni majlant. Redakce eXtra.cz oslovila numizmatika JUDr. Františka Křesťana, který říká, že zbohatnout na bankovkách je prakticky nemožné.
"U stokoruny s obráceným vodoznakem je pravděpodobnost, že ji naleznete, větší. Je jich mnohem víc a tato bankovka navíc ještě stále platí. Vyšší pravděpodobnost nálezu ale koresponduje také s tím, že ten výnos by byl poměrně malý. V luxusním stavu maximálně 2 až 2,5 tisíce. Šance je ale minimální. Pokud najdete nějakou oběhanou, dostanete se maximálně na několik set korun," říká odborník.
Vzácná dvousetkoruna
"Vzácnou dvousetkorunu poznáte tak, že je na ní rok 1993. Pokud na té bankovce není rok 1993, tak to nemá smysl ani hledat. Pokud tam ten rok je, tak se může stát velice vzácně, že na tom ochranném proužku, který byl u této bankovky použit, je napsáno Republique du Zaire," říká k vzácné dvousetkoruně František Křesťan.
- Jaká je pravděpodobnost, že někdo tuhle bankovku v dnešní době objeví?
- Rozhoduje stav bankovky?
- Kdyby byla skutečně neporušená, kolik za ni může majitel dostat?
Ta pravděpodobnost je extrémně nízká, protože tato bankovka v současné době neplatí. Její platnost skončila v roce 2007. To znamená, že z banky se už dostat ven nemůže, aby se dostala do oběhu tímto způsobem. Takže jedině, že se ta bankovka dostala do oběhu v 90. letech a někdo ji doma založil třeba do knížky.
Ať je vzácnost bankovky jakákoliv, tak vždycky je obrovská závislost ceny a zachovalosti té bankovky. A ten poměr je velice silný. Každá nedokonalost, ohnutí, hraje obrovskou roli a ta cena rázem klesá na polovinu, na pětinu...
Kdyby byla opravdu neporušená a byla označena mezi námi sběrateli jako nová, tak by stála 600 až 700 tisíc korun. Musela by být ovšem skutečně extrémně hezká a opravdu absolutně netknutá. Já osobně se s dokonalou kvalitou bankovky nikdy nesetkal.